Postup - Tmelenie

Postup tmelenia

Tmelenie je záverečný pracovný úkon pri montáži sadrokartónu, ktorý môže významne ovplyvniť výslednú kvalitu nášho diela. Na tmelenie použijeme niektorý z tmelov Rigips. Tmelenie odporúčame vykonávať až po dokončení a potrebnom vyschnutí vlhkých procesov na stavbe pri teplotách nad + 5°C. Pred tmelením musí byť kompletne dokončené opláštenie sadrokartónovými doskami, pri priečkach z oboch strán. Jednotlivé dosky montujeme na podkonštrukciu na tesný zraz; ak aj napriek tomu máme medzi doskami medzery, vyplníme ich škárovacím tmelom v plnej hrúbke pláštenia ešte pred zahájením tmelenia.

Postup tmelenia 1-2

Samolepiacu výstužnú pásku nalepíme na suchú dosku a pretmelíme.

Postup tmelenia 3

Alebo sklovláknitú výstužnú pásku vložíme do tenkej vrstvy čerstvo naneseného tmelu a pretiahneme hladítkom (zĺahka tmelom).

Postup tmelenia 4

Po zaschnutí prvej vrstvy tmelu škáry prestierkujeme tmelom, hranou hladítka tmel roztiahneme do šírky a uhladíme do stratena.

Konečná povrchová úprava
Postup tmelenia 5

Na konečnú úpravu povrchu môžeme použiť škárovací (práškový tmel), ako aj pastový tmel ProMix Mega, ktorý je obzvlášť vhodný na finálne tmelenie.

Brúsenie
Postup tmelenia 6

Po zaschnutí tmelu prebrúsime tmelený povrch brúsnou mriežkou pripevnenou do ručného držiaku. Pri brúsení musíme dať pozor, aby sme neporušili výstužnú pásku ani priliehajúci povrch kartónu sadrokartónových dosiek.

domecek

 

 

Potrebujete poradiť?
Kontaktujte našu Technickú podporu

poradenstvo@saint-gobain.com
0800 139 139

Kontaktný formulár ➔