6 minutes min

Ako na sadrokartónové podhľady

Podhlady Rigips Rakusko

Sadrokartónové stropy dokážu premeniť vzhľad interiéru na nepoznanie. Ich estetické vlastnosti z nich robia častú voľbu pri rekonštrukcii priestorov, nie sú to však ich jediné pozitívne vlastnosti. Sadrokartónové podhľady dokážu skryť nepravidelnosti a nerovnosti v existujúcich stropoch a vytvárať tak rôzne dizajnové prevedenia. Navyše sa pomerne jednoducho inštalujú.

Sadrokartónové podhľady ponúkajú mnoho výhod:

  • zvuková a tepelná izolácia, vďaka čomu dokážu zlepšiť celkový používateľský komfort v miestnostiach,
  • umožňujú skryť káblovú a elektrickú inštaláciu, čo vedie k čistejšiemu a lepšiemu dizajnu miestnosti,
  • ponúkajú možnosť využitia v rôznych typoch priestorov, od domov a bytov až po komerčné priestory, v zdravotníctve či priemysle.

Podhľady vyrobené zo sadry neprodukujú žiaden prach a neobsahujú ani nebezpečné vlákna či iné zlúčeniny. Sú tak bezpečné nielen počas montáže, ale aj počas užívania. Ich vysoká hustota neprepúšťa vzduch, vďaka čomu zostávajú podhľady dlho čisté a ľahko sa udržujú. Podhľady, ktoré sú vyrobené z prírodného sadrovca a papiera navyše šetria prírodu, keďže tieto materiály sú recyklovateľné a šetria energiu.

V ponuke Rigips nájdete široké spektrum vzorov, hrán, rozmerov a technologických vlastností sadrokartónových stropných podhľadov.

 

Sadrokartónové podhľady dokážu zlepšiť akustiku v miestnosti

Stropné podhľady sú ideálnym riešením na úpravu zvuku v miestnosti presne podľa potreby. V prípade, že potrebujete pohltiť zvukovú energiu, znížiť dozvuk a eliminovať vychýlené vlny, najvhodnejšie budú mäkké, pórovité a perforované materiály, ktoré opisuje koeficient pohlcovania zvuku. Ten vyjadruje pomer medzi množstvom akustickej energie dopadajúcej na materiál a energie, ktorú materiál pohltí.

Na vychyľovanie zvukových vĺn a zlepšenie počuteľnosti a zrozumiteľnosti hovoreného slova vo veľkých miestnostiach budú, naopak, cielene umiestňované tvrdé a hladké materiály s odrazom, ktoré taktiež opisuje koeficient pohlcovania zvuku. Izolovať hluk, ktorý prichádza z vonkajšieho prostredia do miestnosti alebo z priestoru nad podhľadom, dokážu najlepšie husté, tvrdé, hladké a hrubé materiály.

V prípade, že musí podhľad vykonávať všetky tieto funkcie, mal by sa vyznačovať vyváženými akustickými vlastnosťami. Rady Gyptone či Rigitone sú vhodné pre väčšinu typov interiérov. Majú vhodne zvolenú hustotu jadra, ktorú tvorí upravená sadrová kryštalická štruktúra so špecifickými tlmiacimi účinkami.

Rad Gyptone je navyše vybavený technológiou Activ'Air®, ktorá slúži na rozklad emisií formaldehydu v ovzduší. Formaldehyd sa nachádza často v nových bytoch, a to aj na miestach, kde by sme ho nehľadali, napríklad v kobercoch, lepidlách a lakoch na parkety, záclonách, čistiacich prostriedkoch, ale aj v kozmetike či detských hračkách.

Znečistené látky nachádzajúce sa v ovzduší v domácnostiach, v práci či školách dýchame bez toho, aby sme si to uvedomili, vyvolať však môžu rad nepríjemných zdravotných ťažkostí vrátane bolesti hlavy, podráždenia očí, oslabenia imunity a podobne.

Patentovaná technológia Activ’Air® umožňuje, aby sadrokartónové dosky a kazety neutralizovali až 70 % formaldehydu obsiahnutého vo vnútornom prostredí – a to po dobu najmenej 50 rokov. Ide o riešenie vhodné pre všetky typy konštrukcií a všetky aplikácie sadrokartónových podhľadov, ale aj pre sadrokartónové priečky.

 

Podhľady pre požiarnu odolnosť budovy

Základnou časťou budovy, ktorá ovplyvňuje požiarnu bezpečnosť, je strop a požiarna odolnosť komponentov, z ktorých sa skladá. V prípade podhľadov sa požiarna odolnosť týka len konečného podhľadového systému, neplatí napríklad pre jednotlivé kazety.

Na základe reakcie materiálu na oheň rozdeľujeme 5 Eurotried (od A po E), pričom A je najvyššia trieda (nehorľavé). V niektorých prípadoch platí prísny zákaz používať materiály nižšej triedy, napríklad pri závesných podhľadoch sa na základe nariadenia ministerstva životného prostredia nesmie použiť nižšia trieda ako B. Prehľad riešení z hľadiska požiarnej odolnosti nájdete aj na webe Rigips.

Výhodou sadrokartónových dosiek je materiál s obsahom 20 % kryštalizovanej vody, ktorá stanovuje vysokú triedu reakcie na oheň. Takýmto spôsobom pomáha zastaviť šírenie ohňa.

Podhľady dokážu zvýšiť aj mechanickú odolnosť budovy. Často sa využívajú v miestnostiach, ktoré môžu byť vystavované mechanickému poškodzovaniu. Ide najmä o športové haly, telocvične, posilňovne, školské miestnosti s pod.

 

Sadrokartónové stropy do priestorov so zvýšenou vlhkosťou

Sadrokartónové dosky môžu vzdorovať nielen mechanickým nárazom, ale aj nenápadnejšiemu „narušiteľovi“ – vlhkosti. Pri výbere vhodných sadrokartónových stropov je preto vhodné najskôr si zodpovedať otázku, aká bude relatívna vlhkosť miestnosti, do ktorej ich chceme inštalovať.

V miestnostiach ako kúpeľne, šatne, kuchyne a nepravidelne vykurované objekty, teda v prostredí s 90 % relatívnou vlhkosťou, sú vhodné dosky Glasroc X. Sú to špeciálne stavebné dosky na báze sadry neobsahujúce žiadny organický komponent, ktorý by mohol predstavovať živnú pôdu pre plesne.

V typických kancelárskych a obytných interiéroch, ktoré sú pravidelne vykurované a majú stanovené klimatické podmienky, neprekročí relatívna vlhkosť 70 %. V tomto prípade je dostatočná aj impregnovaná sadrokartónová doska H2.

Odolnosť sadrokartónových dosiek proti vlhkosti dokáže v konečnom dôsledku predĺžiť životnosť podhľadu, pretože aj v suchých miestnostiach prispieva vlhkosť vzduchu k strate odolnosti a k deformácii podhľadových dosiek. Preto výber vhodných materiálov v miestach so zvýšenou vlhkosťou netreba podceňovať.

 

Podhľady na zlepšenie zdravotných podmienok miestnosti

Do priestorov, kde sa pripravujú jedlá alebo do prevádzok so zvýšenými nárokmi na hygienu, ako napríklad zdravotnícke zariadenia, nemocnice či ambulancie, sa hodia sadrokartónové stropné kazety Gyprex. Sú napustené baktericídmi a fungicídmi, vďaka čomu sú ideálne na použitie v zdravotníckych zariadeniach, ako aj v priestoroch s vysokou relatívnou vlhkosťou vzduchu (až do 70 %), ktoré sú vystavené riziku množenia mikróbov. Sadra ako materiál navyše neprodukuje ani neobsahuje nebezpečné vlákna alebo iné zlúčeniny. Hrúbka kaziet Gyprex je 8 mm.

Stropné kazety Gyprex majú viditeľnú stranu potiahnutú vinylovou fóliou. Tá spevňuje ich povrch a zjednodušuje údržbu – stačí ich vyčistiť obyčajnou navlhčenou špongiou s ľahkým detergentom. V prípade odolnej nečistoty sa povrch môže natrieť valčekom. Tieto materiály sa dokonca dajú kompletne a opakovane recyklovať.

 

Sadrokartónové podhľady, ktoré vykúzlia dizajnový strop

Mnoho ľudí volí stropné podhľady najmä z estetických dôvodov. Niet sa čomu čudovať, ide rozhodne o zaujímavý vizuálny prvok. Obľúbeným riešením bývajú v tomto prípade sadrokartónové dosky Gyptone s rôznymi typmi perforácií – kruhovými, obdĺžnikovými, štvorcovými či šesťuholníkovými, ktoré okrem estetickej funkcie riešia aj akustiku v miestnosti.

Medzi výhody sadrokartónových stropov možno radiť ich rovinnosť a nízke riziko prasklín. Navyše, keďže ide o sadrokartónové riešenia, benefitom je pomerne jednoduchá montáž a suchá výstavba.

Pre zabezpečenie vyhovujúcich vlastností podhľadu počas jeho životnosti je nevyhnutný výber správnych materiálov, ale aj dodržiavanie predpísaných technologických postupov pri montáži. Správne postupy pri montáži jednotlivých materiálov nájdete v prehľadnej Montážnej príručke podhľadov Rigips.