Adresa

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o.
Stará Vajnorská 139 • 831 04 Bratislava

Divízia Rigips
Vlárska 22 • 917 00 Trnava

Selektor
Rimano Liga Majstrov
Školenia

Kolujúcich mýtov ohľadom sadrokartónov je mnoho. Ide však o nepresné alebo klamlivé tvrdenia vyplývajúce zo skúsenosti s umakartom, ktorý sa používal v minulosti. Doba však výrazne pokročila a s ňou aj technológia výroby sadrokartónu, ktorý je so svojou 100 ročnou minulosťou ideálnym stavebným prvkom na stavbu moderných domov a drevostavieb.

Pravdy a mýty o sadrokartóne

"Tehla je tehla, nechcem experimentovať s novinkami."

Aj tehla bola novinkou, ktorá svojimi vlastnosťami vytlačila kameň. Sadrokartón šetrí čas, peniaze, energiu aj životné prostredie. Je flexibilnejší a dokáže veľmi dobre tepelne a zvukovo izolovať.

"Tehlovú priečku postavím určite lacnejšie."

Náklady na bežnú tehlovú priečku sú približne 33€ za m2. Sadrokartónovú priečku postavíte nie len lacnejšie, ale aj rýchlejšie.

Tehlová priečka vs sadrokartónová priečka Rigips

Tehlova priecka vs sadrokartonova priecka Rigips a jej vlastnosti

 

Orientačná doba výstavby 7 pracovných dní, čas potrebný na výstavbu od začatia prác po začiatok maľovania 1,5 pracovného dňa čas potrebný na výstavbu od začatia prác po začiatok maľovania
Orientačná cena 370 € s DPH, cca 33 €/m2 s DPH 296 € s DPH cca 24 €/m2 s DPH
Zvuková izolácia Rw = 39 dB, nezabráni prenosu hluku z bežnej konverzácie Rw = 47 dB zabráni prenosu hluku z bežnej konverzácie
Tepelná izolácia U = 1,94 W/(m2.K) súčiniteľ prechodu tepla - zle izoluje susedné miestnosti U = 0,57 W/(m2.K) súčiniteľ prechodu tepla - lepšie izoluje susedné miestnosti
Doprava 1 411 kg nutné doviezť a preniesť na miesto 280 kg nutné doviezť a preniesť na miesto

"Sadrokartónovú priečku prevalím jednou rukou, veď je to dutá."

Ak by ste naozaj skúsili preraziť rukou sadrokartónovú dosku, zrejme by ste si veľmi ublížili. V ponuke máme navyše aj dosky so zvýšenou odolnosťou proti nárazom, ktoré používame v našich bezpečnostných konštrukciách. Dutému zvuku pri poklepaní môžete predísť dodržaním správnych technologických postupov vrátane vloženia minerálnej izolácie.

"Cez sadrokartón počuť viac ako cez tehlu alebo iný stavebná materiál."

Sadrokartónové priečky Rigips obsahujú izoláciu a samotné zloženie konštrukcie pomáha pohlcovať hluk. Použitím našich akustických dosiek (Modrá akustická doska, Doska Habito) docielite neskutočné akustické výsledky, vďaka ktorým zabudnete na hluk od susedov.

"Na sadrokartón nič nezavesím."

Na ľubovoľnom mieste steny opláštenej doskami Rigips môžete pripevniť dodatočné zaťaženie. Či už ide o obraz, policu, televízor alebo kuchynskú skrinku, správne zvolená doska udrží všetko (za predpokladu zvoleného správneho kotvenia). Sadrokartónové dosky RigiStabil majú dokonca nosnosť na jednom vhodne kotvenom bode až 80kg. Sadrokartónová priečka s vysokou únosnosťou teda tiež nie je len mýtus.

Sadrokartonova doska Rigips pre stenu s vysokou unosnostou

"Papendekl som si za socíku užil dosť."

Sadrokartón nie je umakart. Jeden pohľad na vlastnosti a zloženie sadrkartónových dosiek vás musí presvedčiť.

"Sadrokartónová stena nemá žiadnu protipožiarnu odolnosť, veď je to papier"

Protipožiarna odolnosť sadrokartónových konštrukcií je riadne testovaná a certifikovaná. Špeciálne upravené konštrukcie dokážu vzdorovať ohňu viac ako 90 minút. Navyše sadra v sadrokartónových doskách viaže množstvo kryštalickej vody, a tým dokážu dosky odolávať požiaru o čosi dlhšie ako iné materiály. Bližšie informácie nájdete v našej špeciálnej brožúre - Praktikum požiarnej ochrany.

"Sadrokartón nemôže uniesť strechu"

Sadrokartón je primárne používaný ako interérový materiál na členenie priestoru. Nosnú funkciu plnia nosné priečky.