Výhody sadry

kruhy z dosiek Rigitone

Výhody a história sadry

História sadry

Sadra, respektíve sadrovec sa väčšinou nachádza v rozsiahlych usadeninách v mnohých krajinách na svete. Vznikla vykryštalizovaním z presýtených vodných roztokov morských plytčín, pritom sa vytvoril najprv karbonát, potom síran a nakoniec chloridy oddelené následkom ich rozpustnosti.

Sadru a anhydrid možno nájsť v geologických formáciách PERMU, NESKORŠÍCH TRIAS, KEUPER, ako aj v TREŤOHORÁCH.

Najstarší výskyt má banská ruda – vek okolo 240 mil. rokov. Sadry – výlevky vápna sú priemerne 215 mil. rokov staré, keuper-sadry sú mladšie o 10 mil. rokov. Podľa geologického vývinu rozlišujeme sadrovú rudu podľa stupňa čistoty, farby a štruktúry. K prírodným prísadám patria všetky sedimenty, ktoré vznikli počas vylučovania sadry z bývalých morí, napr. vápenec, slieň, hlina a príležitostne tiež piesok, bitúmen a rôzne soli.

Výhody a vlastnosti sadry v sadrových omietkach na stenách

Sadra ako stavebný materiál vytvára v interiérovej omietke pohodlné a estetické prostredie:

  • je úplne bez zápachu,
  • je zdravotne neškodná,
  • je to prírodný materiál,
  • „dýcha“, čiže prirodzene reguluje klímu v ovzduší – zvýšenú vlhkosť v interiéri vstrebá vďaka svojimi pórom a v prípade, že dôjde k vysušeniu, vracia vlhkosť späť,
  • je estetická – dokonale hladký biely povrch bez nerovností.

Spoločnosť Rigips plne využíva tieto vlastnosti sadry a vytvorila stavebné produkty - omietky a stierky na báze sadry – omietky a stierky radu RIMANO a RIMAT.

 

Sadrove omietky a stierky

1. Ideálna klíma – optimálna vlhkosť

V súčasnosti sa domy, či bytové domy stavajú v tesnej blízkosti, aby sa zamedzilo úniku tepla (tzv. tepelným stratám). A preto sa stáva, že v obytnom priestore dochádza k:

Moderný dom preto potrebuje regulovať vzniknutú vlhkosť.

Prečo je sadrová omietka vhodným a výhodným riešením?

  • absorbuje vyššiu vlhkosť vzduchu vďaka svojej veľkej pórovitosti,
  • sadrová omietka uchová v sebe vlhkosť,
  • dokáže vylúčiť vlhkosť naspäť do miestnosti, keď je vzduch nežiadúco suchý (napríklad v čase chladnejších prechodných období)

2. Sadra je prírodný materiál, ktorý je zdravotne neškodný

Sadrové omietky sú vhodné aj pre alergikov

Steny upravené sadrovými omietkami Rimano majú hladký povrch, sú preto antistatické a neusadzuje sa na nich prach. Sú ideálne do detských izieb a pre alergikov.

Prírodný zdroj a ochrana prírody

Sadra je prírodný produkt a je vhodná do všetkých miestností. Na výrobu pálenej sadry sa používajú len mierne teploty, a tak na jej výrobu stačí menej energie.

3. Vysoká kvalita a estetika povrchu