Adresa

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o.
Stará Vajnorská 139 • 831 04 Bratislava

Divízia Rigips
Vlárska 22 • 917 00 Trnava

Selektor
Rimano Liga Majstrov
Školenia

Rigips má na Slovensku niekoľkoročnú tradíciu. Vďaka príslušnosti k nadnárodnému koncernu Saint-Gobain, využíva know – how z celého sveta a na slovenský trh dodáva sadrokartónové systémy špičkovej kvality. Nechajte sa nami viesť pri vytváraní interiérov hodných 21. storočia. Pocit spokojnosti z dobre vykonanej práce Vám určite umocní fakt, že ste to zvládli sami.

Montáž sadrokartónu 

Nachádzate sa v časti montážnych postupov, ktoré zvládnete aj sami. Samotné postupy zostavili najpovolanejší z povolaných. Skúsený tím odborníkov divízie Rigips – svetovej jednotky vo výrobe sadrokartónu a sadrových výrobkov. 

 • Už sa ďalej nemôžete pozerať na dosluhujúce umakartové jadro?
 • Myslíte, že nadišiel ten správny čas na vyhodenie starého haraburdia z povaly a následnú výstavbu nového podkrovného obytného priestoru?
 • Chcete vymaľovať, ale jestvujúca omietka sa drobí, opadáva a nová maľba na nej nedrží?
 • Dorástli vaše deti do veku, kedy už bez vlastnej izby jednoducho nemôžu byť? 
 • Miestnosť naviac sa vo vašom byte síce nenájde, ale nedala by sa obrovská spálňa predeliť sadrokartónovou priečkou?
 • Prechádzate denne chodbou, v ktorej sa pod stropom tiahnu nevzhľadné inštalácie a káble, ktoré by potrebovali zakryť a riešním by mohol byť hladký sadkrokatónový strop?
 • Premýšľate, z akého materiálu postaviť interiér vysnívaného domu? Zvažujete, či si priplatiť a prenechať prácu odbornej firme alebo prijať výzvu a pustiť sa do stavby drevodomu sami?

Pokiaľ ste aspoň na jednu otázku odpovedali „áno“ ste na správnom mieste. Zo sadrokartónu ľahko a rýchlo postavíte priečku, predsadenú stenu, podhľad alebo suchú podlahu, či vybudujete obytné podkrovie alebo vysnívanú novú kúpeľňu. A za to, že to pôjde naozaj ľahko a rýchlo, vám ručíme.

Montáž sadrokartónových priečok

Pomocou montovaných priečok Rigips možno rýchlo a účelne rozdeliť obytný priestor bytov, rodinných domov a iných priestorov ako sú napríklad kancelárie, obchody alebo vzdelávacie a zdravotnícke zariadenia. Finálny povrch zhotovených sadrokartónových stien a priečok je možné maľovať, tapetovať alebo obkladať.

Kvôli zlepšeniu vlastností priečok je možné vyhotoviť ich s dvojitým opláštením. Tým zvýšite povolenú výšku priečky, ako aj zvukovoizolačné - akustické vlastnosti alebo požiarnu odolnosť. Taktiež sa zvýši únosnosť priečky pri vešaní bremien.

Sadrokartónové priečky a steny s dvojitým opláštením

 • na dvojité opláštenie sa odporúča použiť výhradne dosky šírky 1 200 mm
 • prvú vrstvu opláštenia skrutkujeme tretinovým množstvom skrutiek
 • škáry prvej vrstvy sa tmelia iba jednou vrstvou škárovacieho tmelu bez použitia výstužnej pásky
 • zvislé škáry medzi spodným a vrchným opláštením musia byť vystriedané o 1 CW profil, prípadné vodorovné škáry medzi spodným a vrchným opláštením nemôžu ležať na sebe

Pri montážnom postupe sme zvolili montáž priečky pomocou sadrokartónových dosiek Habito, ktoré vynikajú svojimi parametrami a využitím.

Montaz sadrokartonovej priecky s doskou Habito

Montáž sadrokartónového podhľadu

Použitím stropného podhľadu Rigips môžete zvýšiť úžitkové vlastnosti existujúcich stropov v oblasti akustiky, protipožiarnej ochrany, estetiky a v kombinácii s vloženou izoláciou môžete taktiež zlepšiť tepelnoizolačné vlastnosti stropnej konštrukcie. Ďalšou nespornou výhodou je vedenie kabeláže a inštalačných vedení nad podhľadom.

Konštrukčné riešenia podhľadov a stropov

Sadrokartónové podhľady Rigips sú elegantným riešením pre každý strop:

 • v prípadoch, kedy je cieľom strop iba obložiť, použijeme podhľad priamo montovaný na strop
 • na zníženie svetlej výšky miestnosti alebo na zakrytie objemnejších inštalácií je vhodné použiť zavesený podhľad na krížovom rošte.

Sadrokartónový strop

V našich montážnych postupoch nájdete

 • montáž zaveseného podhľadu pomocou sadrokartónových dosiek 4PROfesional, vďaka ktorým získate ideálnu rovinnosť stropu a znížite riziko vzniku prasklín
 • montážny postup na vytvorenie kazetového podhľadu, ktorý má oproti klasickým podhľadom z veľkoformátových dosiek výhodu v samotnej demontáží kaziet. V prípade potreby viete stropnú kazetu demontovať a vymeniť za novú.

Sadrokartonove stropy a podhlady

Montáž suchej podlahy

Podlahy z dosiek Rigidur sú plávajúce podlahy, pri ktorých je tuhá zmontovaná podlahová doska oddelená od podkladnej konštrukcie medzivrstvou zo suchého podsypu, príp. polystyrénu či minerálnej izolácie.

Suché podlahy Rigidur používame ako v novostavbách, tak aj pri rekonštrukciách. Možno nimi jednoducho vyrovnať i nerovný podklad. Vďaka nízkej hmotnosti sadrokartónových dielcov, nízkej stavebnej výške, a predovšetkým vďaka absencii mokrých procesov pri pokládke, ponúkajú suché podlahy Rigidur rýchle, čisté a jednoduché riešenie. Podlahy Rigidur majú vysokú tvrdosť a pevnosť povrchu – vydržia napr. záťaž koliečkových stoličiek bez toho, aby boli potrebné dodatočné úpravy povrchu. Poskytujú taktiež zvukovú izoláciu, ktorá je dôležitým prvkom stavebnej akustiky v boji proti šíreniu hluku.

Suche podlahy so sadrokatonom

Práca so sadrovými omietkami a stierkami Rimano

Jemné sadrové stierky a omietky Rimano sú ideálnym materiálom na vyrovnávanie a prípravu povrchov v interiéri pred maľovaním.. Správnym použitím produktov Rimano dosiahnete značnú úsporu času a kvalitný povrch. Široká ponuka a predovšetkým výhody ich použitia nám umožňujú v maximálnej miere uspokojiť aj tie najnáročnejšie požiadavky nás všetkých. Steny so sadrovými omietkami a stierkami nemusia byť vždy hladké. Existuje množstvo finalizácii sadrových stien, ktorými môžete ich finálny vzhľad zatraktívniť a obzvláštniť.

V našich montážnych postupoch nájdete

Sadrove omietky a stierky Rimano

Zateplenie podkrovia

Podkrovné miestnosti majú iste svôj pôvab a romantiku. Atypické priestory, ktoré nám vďaka šikmým stenám v podkroví vznikajú, poskytujú zaujímavé riešenia miestností.

Pokiaľ sa chystáte premeniť doposiaľ nevyužitý priestor na povale alebo plánujete novostabnu so šikmou strechou, sadrokartón je na výstavbu podkrovia ideálny stavebný materiál.

Vďaka sadrokartónu, kvalitným izoláciám a strešným oknám môžete v podkroví vytvoriť veľmi útulný a funkčný obytný priestor.

V našom montážnom postupe nájdete návod ako opláštiť podkrovie pomocou našich protipožiarnych sadrokartónových dosiek.

Zobytenie a zateplenie podkrovia so sadrokartonom