Suchá podlaha

sucha podlaha z dosiek Rigidur

Suchá podlaha

Začnite stavať od kvalitnej podlahy

Rekonštruujete podkrovný priestor alebo byt a potrebujete pevnú podlahu, ktorá nezaťaží existujúci strop? Alebo chcete vylúčiť mokré procesy kvôli neprípustnej vlhkosti či rýchlemu ukončeniu prác? V tom prípade potrebujete suchú, ľahkú podlahu Rigidur. Ako na podlahu a ktoré materiály použiť pri jej výstavbe, aby ste sa vyhli betónovej podlahe z poteru?

Prírodná podlaha, náhrada poteru

Suchá podlaha z prírodnej sadry ulahodí aj vašim chodidlám. Prírodný charakter sadry je oceniteľný aj pri podlahách. Chôdza po suchej sadrovej podlahe Rigidur je pohodlná s pocitom lepšej tepelnej pohody ako pri podlahe na báze cementu, keďže sadra jej dodáva tieto nezameniteľné vlastnosti. Podlaha zo sadrovláknitých dosiek Rigidur je navyše plnohodnotnou náhradou betónového poteru. Vďaka nízkej hmotnosti (7-krát menej zaťažujú stavbu ako klasické potery) a suchej technológie výstavby, je možné realizovať jej výstavbu počas celého roka aj pri stavbe modernej drevostavby. Aplikácia podlahových krytín na podlahový systém je možná už po 24 hodinách. Podlaha zo sadrových dosiek Rigidur môže byť pokrytá rôznymi podlahovými krytinami ako koberce, PVC, drevené alebo laminátové parkety, dlažba. Navyše je možné ju použiť aj vo vlhkých priestoroch, stačí ju ošetriť príslušnou hydroizoláciou (napr. tekutou lepenkou).

Z čoho stavať suchú podlahu?

Podlahové dosky Rigidur sú ekvivalentom betónovej podlahy a teda úplne spĺňajú požiadavky podlahy z betónového poteru v novostavbách alebo pri rekonštrukciách v bytoch, rodinných domoch, administratívnych budovách, hoteloch a dokonca je vhodná aj pre moderné drevodomy. Výhodou je ich nízka hmotnosť = ľahká podlaha (7-krát menej zaťažujú stavbu ako klasické potery), možnosť realizácie počas celého roka vďaka suchej technológii pre sadrokartón, aplikácia podlahových krytín na podlahový systém už po 24 hodinách a jednoduchá montáž.

prirodna podlaha bez poteru

Zloženie podlahového systému Rigidur

Sadrovláknité dosky Rigidur sú vyrobené z materiálu, kde je obsiahnutá sadra, papierové vlákna a minerálne prísady. Všetky suroviny sa zmiešajú a po pridaní vody sa pod vysokým tlakom lisujú. Technológia lisovania zaručí hladký, celistvý povrch dosiek, ktorý značnou mierou uľahčuje finálnu povrchovú úpravu. Pri výrobe sú dosky hĺbkovo impregnované. Impregnácia zabezpečí odolnosť dosiek proti zvýšenej vlhkosti a zabráni vzniku a rozvoju plesní.
Pre zlepšenie kvality vnútorného ovzdušia je možné do podlahové systému dodať sadrokartónové dosky aj s technológiou Activ’Air®. Je to inovatívna technológia, ktorá dokáže odstrániť až do 70 % formaldehydu v ovzduší interiéru.

Ako na suchú podlahu:

Suchá podlaha je zmontovaná zo sadrovláknitých dosiek Rigidur. Tvoria ju plávajúce podlahové systémy, pri ktorých môže byť pevný zmontovaný podlahový dielec doplnený dodatočnou izolačnou vrstvou (suchý podsyp, polystyrén, drevovláknitá doska či minerálna izolácia).

 • z podlahových dielcov, t. j. dvoch sadrovláknitých dosiek formátu 1 500 x 500 mm, hrúbky 10 alebo 12,5 mm, vzájomne k sebe zlepených už z výroby; dosky sú vzájomne predsadené tak, že po obvode vzniká polodrážka potrebná pre spoľahlivé zlepenie susedných dielcov;
 • z jednotlivých sadrovláknitých dosiek ideálne formátu 1 500 x 1 000 mm, hrúbky 10 alebo 12,5 mm, ktoré sa k sebe lepia pri montáži.

Podlahový systém z dosiek Rigidur je podlaha na báze sadry a plne nahrádza betónové potery, je to ľahká a prírodná podlaha, na ktorú je možné použiť rôzne podlahové krytiny ako koberce, PVC, drevené alebo laminátové parkety, dlažbu.

Skladá sa zo sadrokartónových podlahových dielcov. Spotrebu na výstavbu  podlahy si jednoducho vyrátate aj sami.

prirodna podlaha zo sadrovlaknitych dosiek

Aké ďalšie vlastnosti bude mať vaša podlaha s doskami Rigidur?

Zo zloženia sadrovláknitých dosiek Rigidur vyplýva mnoho vynikajúcich vlastností:

 • rýchly a jednoduchý proces suchej výstavby
 • rovnosť konštrukcií
 • variabilita prestavby priestorov a vedenia rozvodov v podlahe
 • hygienická (zdravotná) bezchybnosť
 • udržiavanie vnútornej mikroklímy (regulácia pomeru vlhkosti vo vzduchu)
 • účinná zvuková, kroková izolácia podlahy
 • odolnosť proti vlhku
 • nehorľavosť – vysoká požiarna odolnosť konštrukcií
 • vynikajúce hodnoty bodového zaťaženia
 • nízka hmotnosť = ľahšia manipulácia, ľahká podlaha
 • ekonomická efektivita

suche podlahy a podlahove systemy

Dosky Rigidur môžeme používať ako podlahový systém len na miestach s prerušovanou vlhkosťou vzduchu do 90 % (kúpeľne, sociálne zariadenia atď.), v žiadnom prípade nesmú byť použité na miestach so 100 % vlhkosťou (bazény, sauny, na to sú určené špeciálne sadrokartónové dosky do vlhkých priestorov.). Na miestach, kde príde doska Rigidur do priameho kontaktu s ostrekujúcou vodou, odporúčame použiť tekutú hydroizoláciu, inak stačí dosky opatriť penetráciou.

Podlahové vykurovanie

Podlaha Rigidur je vďaka svojim vlastnostiam predurčená pre systémy podlahového vykurovania, pretože spája výhody suchých podláh s tepelnými vlastnosťami sadry (rýchly nábeh teplôt). Podlaha Rigidur umožňuje osadenie elektrických vykurovacích rohoží priamo pod podlahové dosky. Teplovodné rúrky (vykurovací register) musia byť uložené v prefabrikovfsaaných doskových prvkoch. Medzi vykurovacím vedením a podlahovými doskami odporúčame umiestniť tvarovky z tepelne vodivého plechu. Vzájomný rozostup vykurovacích rúrok by nemal prekročiť 150 mm. Teplota na povrchu tepelno vodivých plechov v styku s podlahovými dielcami nesmie prekročiť 45°C, preto je potrebné teplotu vykurovacieho média v prevádzke obmedziť na 45 – 50°C. Vykurovací systém musí byť výrobcom výslovne určený na použitie v kombinácii so suchou podlahou.