Poradenstvo

Poradenstvo

V tejto sekcii zvanej poradenstvo nájdete základné informácie, ktoré vám pomôžu pochopiť základné princípy suchej výstavby. Nájdete tu taktiež množstvo pracovných postupov, ktoré vás prevedú krok za krokom pracovnými postupmi, ktoré zvládnete aj sami. Tento zoznam montážnych postupov sa snažíme neustále rozširovať a týmto spôsobom pomáhať zlepšovať kvalitu vnútorného prostredia vášho rodinného domu alebo bytu. 

poradenstvo Rigips

Informácie z oblasti suchej výstavby

Čo je suchá výstavba?

Suchá výstavba je moderný stavebný proces, pri ktorom sa stavebný prvok, v tomto prípade sadrokartónová doska, mechanicky pripevňuje na konštrukciu spojovacím materiálom. Vypadáva teda nutnosť použitia stavebného lepidla, pri  príprave ktorého je nutná voda. Práve chýbajúca voda v stavebnom procese dala tejto forme výstavby prívlastok “suchá“.

Klasická vs. suchá výstavba

V porovnaní s klasickými formami výstavby poskytuje suchá výstavba viacero výhod:

  • ide o rýchlejší proces, ktorý si nevyžaduje dlhé technologické prestávky, hlavne za účelom schnutia
  • konštrukcia zo sadrokartónových dosiek je podstatne ľahšia ako priečky z tehál alebo iných stavebných materiálov,
  • v prípade použitia sadrokartónových konštrukcií vzniká väčšia flexibilita priestorového umiestnenia , požadovaných tvarov a dizajnu stien a podhľadov,
  • menej stavebného odpadu čo znamená menšie riziko a dopad na životné prostredie,
  • lepšie tepelnoizolačné akustické a protipožiarne vlastnosti ako klasické stavebné technológie.

Sucha vystavba so sadrokartonovymi doskami Rigips

Predsudky a nevýhody suchej výstavby

Napriek svojim nesporným výhodám nie je suchá výstavba u nás veľmi využívaným spôsobom výstavby. Prečo je u nás suchá výstavba tak málo rozšírená? V našich mysliach stále prevládajú predsudky a mýty, ktoré vyvolávajú v ľuďoch neistotu a obavy z použitia suchej výstavby.

Tak ako každý systém, aj suchá výstavba má svoje potenciálne nevýhody:

  • viac myslieť dopredu a plánovať (budúce umiestnenie ťažkých bremien, revízne otvory a pod.),
  • vyššia náročnosť na kvalitu práce a finálneho povrchu sadrokartónu.

Sadrokartónové dosky - stavebný materiál suchej výstavby

Ako sme už spomínali, najčastejšie využívaným materiálom v oblasti suchej výstavby sú sadrokartónové dosky. Okrem nich sa v suchej výstavbe používajú sadrovláknité dosky, poprípade špeciálne dosky so špeciálnymi vlastnosťami a využitím, ktoré poskytujú ďalšiu pridanú hodnotu

Možnosti suchej výstavby

Sadrokartónové dosky je možné v stavebnom procese použiť na výstavbu priečok, predsadených alebo šachtových stien, podhľadov, podláh ale i exteriérových podhľadov. Aj vďaka týmto riešeniam je možné zabezpečiť splnenie zvýšených požiadaviek na protipožiarnu bezpečnosť alebo akustickú pohodu. Sadrokartón je taktiež užitočným pomocníkom na vyrovnanie krivých stien, pohodlne zakryje elektroinštaláciu, je taktiež vhodným a rýchlym stavebným materiálom pri zobytnení podkrovia. Sadrokartónové dosky a samotná suchá výstavba má všestranné využitie, ktorá splní aj tie najodvážnejšie predstavy o modernom a pohodlnom bývaní.