Základný prehľad o sadrokartóne

kruhy z dosiek Rigitone

Základný prehľad o sadrokartóne

Prehľad o suchej výstavbe so sadrokartónovými doskami Rigips

Rigips ponúka riešenia pre suché podlahy, steny, priečky a podhľady, akustickú izoláciu ale aj pre stavbu moderných domov - drevostavieb. Ponúka návody na zobytnenie podkrovia, výstavbu predsadených stien, znížených stropov a mnohé ďalšie. Všetky sadrokartónové riešenia vďaka kvalitným materiálom umožňujú skvalitnenie bývania s výsokým štandardom.

 • Nadišiel ten správny čas na vyhodenie starého haraburdia z povaly a následnú výstavbu nového obytného priestoru?
 • Dorástli vaše deti do veku, kedy už bez vlastnej izby jednoducho nemôžu byť? Deliaca priečka dokáže vytvoriť izbu navyše.
 • Prechádzate denne chodbou, v ktorej sa pod stropom tiahnu nevzhľadné inštalácie a káble, ktoré by potrebovali zakryť?
 • Premýšľate, z akého materiálu postaviť interiér vysnívaného domu?
 • Máte hlučných susedov?
 • Je vaše bytové jadro na hranici užívateľnosti?

Pokiaľ ste odpovedali áno aspoň na jednu z týchto otázok, ste na správnom mieste.

 

Čo je to sadrokartón

Sadrokartón je pomerne mladý materiál – vynájdený bol na prelome 19. storočia a rýchlo si získal obľubu a v súčasnosti sa bez neho nezaobíde žiadna moderná stavba. Sadrokartónové dosky sú vyrobené zo sadry a špeciálneho vysokopevnostného kartónu, poprípade s prímesou ďalších zložiek, ktoré im zaručujú pridanú hodnotu. Vyrábajú sa v základnej kvalite, v úpravách do vlhka alebo za účelom dosiahnutia vyšších požiadaviek napríklad na požiarnu odolnosti, pevnosť atď.

Všetky sadrokartónové dosky Rigips sú hygienicky nezávadné a nehorľavé. Ich použitie v interiéri urýchľuje výstavbu vďaka absencii vlhkých procesov. Úsporu prinesie aj ich nízka hmotnosť. Zvyšujú taktiež kvalitu bývania, pretože regulujú vlhkosť v interiéri.

Prečo majú sadrokartóny rôznu farbu?

Sadrokartónové dosky sa vyrábajú v rôznych prevedeniach s rôznymi vlastnosťami, vďaka ktorým poskytujú stavbe iné benefity. V rámci uľahčenia rozlišovania dosiek na stavbe sa dosky vyrábajú v rôznych farebných prevedeniach:

Stavebná doska RB

 

biela / šedá bežná stavebná doska, prípadne špeciálne dosky ako napríklad RigiStabil, ...
Protipožiarna doska RF DF

 

červená / ružová protipožiarna doska
Modrá akustická doska MA

 

modrá akustická doska
Impregnovaná doska RBI

 

zelená impregnovaná doska do vlhkého prostredia

V akých rozmeroch sa sadrokartónové dosky vyrábajú?

Základný rozmer pre sadrokartónové dosky je 1200x2000x12,5mm (šxdxh). Rôzne dosky sa však vyrábajú aj v iných rozmeroch, ktoré môžete nájsť v tabuľke nižšie:

Rozmery sadrokartónových dosiek v mm
Hrúbka Šírka Dĺžka
12,5 1200 2000
6 - 30 1200 - 1250 1800 - 3000

Konkrétne rozmery dosiek nájdete v našom Cenníku (Katalógu prvkov a príslušenstva), ktorý nájdete v sekcii Na stiahnutie.

Použitie sadrokartónových dosiek

Zo sadrokartónu ľahko a rýchlo postavíte priečku, predsadenú stenu, podhľad alebo suchú podlahu, či vybudujete obytné podkrovie alebo vysnívanú novú kúpeľňu.

Začnime pekne od podlahy:

Suchá podlaha

Podlahy zo sadrovláknitých dosiek Rigidur sú plávajúce podlahy, pri ktorých je tuhá zmontovaná podlahová doska oddelená od podkladnej konštrukcie medzivrstvou zo suchého podsypu, príp. polystyrénu či minerálnej izolácie.

sucha podlaha Rigips

 • vhodné pre novostavby, aj rekonštukcie aj pri stavbe drevodomov
 • ľahká podlaha - vďaka nízkej hmotnosti a suchému procesu výstavby, sú vhodné aj na rekonštrukciu podkrovia, v ktoromkoľvek ročnom období
 • vysoká tvrdosť a pevnosť 
 • vhodné pre podlahové vykurovanie
 • účinná zvuková izolácia a kroková izolácia podlahy
 • prírodná podlaha s pocitom tepelnej pohody, vďaka sádre obsiahnutej v doskách Rigidur

Viac informácií o suchej podlahe nájdete tu.

TIP: Pozrite si náš návod na montáž suchej podlahy so sadrovláknitými doskami Rigidur.

 

Steny a priečky

Sadrokartónové systémy suchej vnútornej výstavby Rigips sú určené pre širokú oblasť využitia v interiéroch, a to tak v novostavbách, ako aj pri rekonštrukciách a pri opravách bytových, občianskych a priemyselných stavieb. Okrem iného je ich možné využiť aj na montáž priečok a pre obklady stien, pri budovaní odhlučnených stien. Rigips prináša sadrokartón pre každý druh steny a priečky, cez podhľady po podlahy, všetko pre moderný dom.

Sadrokartónové priečky v obývačke

Konštrukcie priečok slúžia predovšetkým k členeniu interiérov na jednotlivé miestnosti, ale taktiež k vedeniu potrebných inštalácií, taktiež môžu zlepšiť akustickú pohodu interiéru, ak sa použije Modrá akustická doska Activ’Air®, ktorá má vznikajúce vlastnosti v pohlcované škodlivého formalddehydu. Ak použijete dosku Habito, dosiahnete navyše zvukovú podhodu a okrem predelu priestoru vybudujete zvukotesnú priečku.

Odhlučnenie steny s doskou Habito

Na realizáciu odhlučnenia steny v dome, kancelárii, všade kde je to potrebné, odporúčame špeciálnu konštrukciu Rigips, ktorá je opláštená doskami Habito. Okrem iných vynikajúcich vlastností má takéto riešnie aj výborné hodnoty vzduchovej nepriezvučnosti. Preto sú priečky pri jednoducho a dvojito opláštených konštrukciách s použitím sadrokartonových dosiek Habito také vhodné na odhlučnenie stien.

Sadrokartónové steny a priečky spĺňajú ako estetické, tak aj stavebno-fyzikálne požiadavky, ktoré sú na ne kladené. V prípade použitia sadrovláknitých dosiek Riflex je možné v interiéri vytvoriť zaujímavé ohýbané konštrukcie.

Predsadené steny zo sadrokartónu

Konštrukcia predsadenej steny má široké využitie. Používajú sa na estetické vylepšenia existujúcich povrchov, zvýšenie hodnôt tepelno-izolačných vlastností a nepriezvučnosti stien, prípadne na vytvorenie medzipriestoru na vedenie inštalácií, čo je obzvlášť vhodné pri rekonštrukciách (napr. v panelových domoch). Dutinu vo vnútri sadrokartónovej konštrukcie je možné využiť k vedeniu inštalácií všetkých druhov. Ideálne rovná plocha steny potom môže byť ľahko opatrená zvoleným druhom interiérového náteru či nalepenou tapetou.

chodba rigips

Priečky do vlhkého prostredia - stavte na sadrovláknité dosky

Rekonštrukcia kúpeľne, či nahradenie nevyhovujúceho bytového jadra je téma, ktorá zaujíma stále väčší počet rodín, bývajúcich v panelových domoch. Otázkou výberu správneho stavebného materiálu na stavbu kúpeľne v rodinných domoch sa zaoberá takmer každý investor. Na tieto účely sa výborne hodia systémy zo sadrovláknitých dosiek Rigidur a to aj v prípade, že staviate drevodom. Konštrukcia z dosiek Rigidur nezaťaží nosnú konštruckiu viac ako pôvodné bytové jadro. Pri dodržaní správnych montážnych postupov suchej výstavby, je nová kúpeľňová stena postavená veľmi rýchlo. Modernému bývaniu a novej kúpeľni so sadrokartónmi Rigips nič nestojí v ceste.

kupelna Rigips

Steny a priečky do mokrého prostredia

Pre priestory s trvalým výskytom vlhkosti, sú vhodné špeciálne stavebné dosky na báze sadry - Dosky Glasroc X, ktoré sú vyvinuté pre použitie v kategóriách priestorov B a C. Odolnosť dosky Glasroc X, ktorá je vhodným riešením pre vlhké priestory, zaisťuje okrem impregnácie sadrového jadra aj povrchová sklená tkanina, opatrená ochranným vodoodpudivým náterom. Doska Glasroc X teda chráni pred nadmernou vlhkosťou a vodou celú stavebnú konštrukciu.

TIP: Chcete sa o materiáloch do vlhkého prostredia dozvedieť viac?  Pozrite sa ako na vlhké priestory so stavebnými doskami Rigips.

Akustická priečka

Hluk je každý nežiaduci zvuk, ktorý nás obťažuje a môže mať často nežiaduce účinky na náš organizmus. Pred hlukom sa dá priamo chrániť iba ťažko. Málokedy môžeme z hlučného priestoru proste utiecť, alebo eliminovať hlavný zdroj hluku. Nepriamou metódou ochrany je zvuková izolácia. V obytných budovách je potom jedinou možnosťou chrániť sa dostatočne dimenzovanou zvukovoizolačnou konštrukciou.

akustika bubennik

Rigips prináša niekoľko riešení na dosiahnutie zvukovej pohody, vďaka stene zo sadrokartónu:

 • Modrá akustická doska Activ´Air, ktorá má zároveň unikátnu schopnosť odstraňovať formaldehyd z vnútorného prostredia
 • Sadrokartónová doska Habito, ktorá vyniká vysokou pevnosťou a výbornými akustickými vlastnosťami

TIP: Na dosiahnutie požadovanej ochrany je potrebné dodržať niekoľko pravidiel a celý technologický postup výstavby pre montáž priečok Rigips: 

Sadrokartón zvládneme sami

 

Podhľady

Sadrokartónové podhľady Rigips predstavujú moderné, rýchle a čisté riešenie opláštenia stropov. Okrem zlepšenia zvukových a v prípade vloženia tepelnej izolácie, i tepelných vlastností stropnej konštrukcie, ponúkajú vybrané podhľady Rigips aj estetickú pridanú hodnotu. V rôznych situáciách vznikajú rôzne konštrukčné riešenia podhľadov. V prípadoch, kedy je cieľom strop iba obložiť, použijeme podhľad priamo montovaný na strop. Na zníženie svetlej výšky miestnosti alebo na zakrytie objemnejších inštalácií je vhodné použiť zavesený podhľad na krížovom rošte. Sadrokartónové podhľady Rigips sú teda elegantným riešením pre každý strop.

vstupna hala

Aké sú materiálové možnosti pre montáž podhľadov zo sadrokartónu?

 • Akutické veľkoformátové dosky - spĺňajú takmer všetky požiadavky, ktoré sú kladené na design a akustiku, sú jednoducho spracovateľné a majú dlhú životnosť
 • Kazetové podhľady - spĺňajú estetickú funkciu a akustické parametre, podporujú požiarnu bezpečnosť a prinášajú klimatické pohodlie

TIP: Ideálne hladký strop a steny bez spojov dosiahnete vďaka použitiu sadrokartónových dosiek Rigips 4PROfesional.Tie sú jedinečné tým, že majú všetky štyri hrany (pozdĺžne aj priečne) sploštené už od výroby. Vaše stropy nikdy neboli hladšie.

 

Obytné podkrovie zo sadrokartónu

Podkrovné miestnosti majú iste svôj pôvab a romantiku. Atypické priestory, ktoré vďaka šikmým stenám v podkroví vynikajú, poskytujú zaujímavé riešenia miestnosti.

Bývanie pod strechou

obytne podkrovie

Zobytnenie podkrovia znamená dodatočné zateplenie budovy, alebo jej časti a vyžaduje si jednorázové náklady, ktoré v prípade pôvodných stavieb tvoria iba 4 až 6 % z celkových investičných nákladov. To nie je veľa, pokiaľ si uvedomíte, že úpravou strešného plášťa znásobíte jeho ochrannú funkciu a tým vytvoríte nové priestory pre pohodlné a atraktívne bývanie bez navýšenia zastavanej plochy. Vďaka sadrokartónu, kvalitným izoláciam a strešným oknám môžete v podkroví vytvoriť veľmi útulný a funkčný obytný priestor.

TIP: Pozrite si náš návod na zobytnenie podkrovia s použitím sadrovláknitých dosiek Rigidur.