Ako zabezpečiť akustickú pohodu pri priečkach zo sadrokartónu?

Akustická izolácia pri priečkach zo sadrokartónu je dôležitá, ak chcete minimalizovať prenikanie zvuku medzi miestnosťami a dosiahnuť lepší zvukový komfort. Existujú rôzne spôsoby, ako zabezpečiť akustickú izoláciu pri priečkach zo sadrokartónu.

 

V prípade, že sa zameriate na zvukovú izoláciu miestnosti, hlavným cieľom stavebných riešení je izolácia zvuku alebo hluku, ktorý sa generuje mimo vášho bytu alebo domu. Zvyčajne ide o zvuk pochádzajúci z ulice alebo od susedov. V ponuke Rigips je množstvo riešení, ktoré sa postarajú o zvukovú izoláciu stien, stropov či podláh. Medzi najobľúbenejšie patrí Modrá akustická doska s technológiou Activ´Air®.

 

Ak sa rieši predovšetkým zvuková pohltivosť, hovoríme o zabezpečení ideálnej priestorovej akustiky. V rámci interiérov sa generovaný zvuk odráža od pevných materiálov ako sú steny, podlahy, stropy, ale aj samotné vybavenie interiéru, čím dochádza k zhoršeniu akustiky a horšej zrozumiteľnosti hovoreného slova. Medzi riešenia, ktoré zlepšia zvukovú pohltivosť patria napríklad akustické dosky Rigitone.

 

Okrem použitých materiálov je dôležitá aj správna technika ich montáže a zabezpečenie tesnosti spojov medzi sadrokartónovými doskami. Správne použitie lepiacich a tmeliacich materiálov určených na sadrokartón je nevyhnutné na dosiahnutie tesných spojov, keďže zabraňujú prenikaniu zvuku cez škáry a trhliny.

 

V neposlednom rade, môžete zvážiť aj dodatočné opatrenia. Okrem sadrokartónu a izolácie môžete použiť aj ďalšie akustické opatrenia, ako sú podhľadové systémy, ktoré poskytujú dodatočnú vrstvu izolácie.