Naše kroky pre udržateľnosť

Nase kroky v Saint-Gobain

Naše kroky pre udržateľnosť

V Saint-Gobain sme odhodlaní zabezpečiť, aby naše aktivity, naši zamestnanci a naši partneri spolupracovali na budovaní udržateľnejšieho a inkluzívneho sveta.

Zníženie emisií CO2: náš cieľ s nulovým čistým uhlíkom

Zmiernenie klimatických zmien znamená dekarbonizáciu našich hospodárstiev.

Cieľ je jednoduchý: do roku 2050 nesmieme vypúšťať viac uhlíka, ako absorbujeme.

Saint-Gobain prijal tento záväzok v roku 2019 podpísaním prísľubu OSN Global Compact „Podnikateľská ambícia pre 1,5 °C“. Náš plán emisií CO₂ zahŕňa nové záväzky skupiny až do roku 2030: znížiť nielen priame a nepriame emisie oxidu uhličitého, ale aj emisie v celom hodnotovom reťazci.

  • 33 % zníženie emisií v rozsahu 1 a 2 v absolútnom vyjadrení v porovnaní s východiskom z roku 2017
  • 16 % zníženie emisií rozsahu 3 v porovnaní s rokom 2017

Tieto nové ciele na rok 2030 boli potvrdené iniciatívou Science-Based Targets (SBTi), ktorá ich považuje za zosúladené s naším záväzkom do roku 2050.

Na splnenie našich cieľov vyčleníme do roku 2030 cielené kapitálové výdavky a rozpočet na výskum a vývoj vo výške približne 100 miliónov EUR ročne.

Zaviedli sa aj dve interné ceny uhlíka (75 EUR/tona ekv. CO₂ na investície, 150 EUR/tona na projekty výskumu a vývoja) na podporu využívania nízkouhlíkových technológií.

 

Náš prechod na obehové hospodárstvo

Obehové hospodárstvo je model odolného rastu prispôsobený zmenám v dostupných zdrojoch. Úspešný prechod na obehové hospodárstvo umožní naďalej dlhodobo ponúkať riešenia a služby, ktoré zohľadňujú environmentálne, pracovné a spoločenské očakávania a ktoré vyvažujú blahobyt, udržateľnosť a výkonnosť pre zainteresované strany.

Naša stratégia rozvoja obehového hospodárstva sa zameriava na tieto oblasti:

  • vyvíjať produkty a riešenia s cieľom znížiť intenzitu využívania primárnych surovín a podporiť zvýšenú integráciu recyklovaných alebo obnoviteľných materiálov, predĺžiť ich životnosť a uľahčiť ich recykláciu alebo opätovné použitie s cieľom znížiť náročnosť riešení na zdroje;
  • vyvíjať nové výrobné procesy;
  • spolupracovať so zainteresovanými stranami na vývoji nových obchodných modelov a hodnotových reťazcov.

 

Správa produktu: zvýšenie transparentnosti

Saint-Gobain sa už mnoho rokov podieľa na propagácii hodnotenia životného cyklu (LCA) s cieľom lepšie pochopiť a kontrolovať vplyvy svojich produktov na životné prostredie. Tieto analýzy sú užitočné na usmerňovanie inovácií, lepšie informovanie zákazníkov a reakciu na rastúci dopyt trhu po väčšej transparentnosti.

Saint-Gobain sa zaviazal zabezpečiť, že do roku 2030 bude 100 % príjmov skupiny generovaných produktmi, na ktoré sa vzťahujú overené LCA (analýzy životného cyklu) alebo EPD (Environmentálne deklarácie produktov), s výnimkou distribučnej činnosti.

S viac ako 1 800 overenými EPD publikovanými vo viac ako 35 krajinách je Skupina popredným svetovým dodávateľom overených EPD – podľa objemu – v sektore stavebníctva.

 

Zlepšenie hospodárenia s vodou

Politika vodného hospodárstva Saint-Gobain potvrdzuje našu túžbu čo najviac znížiť dopady aktivít skupiny na vodné zdroje, či už z hľadiska príjmu alebo vypúšťania vody.

Dlhodobým cieľom je odobrať čo najmenej vody a zamerať sa na „nulové vypúšťanie“ priemyselnej vody v kvapalnej forme, pričom sa zabráni vytváraniu nových vplyvov na iné prírodné prostredie a/alebo na iné zainteresované strany. Na tento účel Saint-Gobain robí všetko pre to, aby:

  • znížiť odbery vody z prírodného prostredia a optimalizovať procesy na minimalizáciu spotreby vody;
  • znovu použiť „procesnú“ vodu vždy, keď je to možné;
  • recyklovať na mieste alebo mimo neho s vhodným spracovaním;
  • nezhoršovať kvalitu vody znižovaním a kontrolou vypúšťania do prírodného prostredia a predchádzaním akémukoľvek náhodnému znečisteniu;
  • nebude súťažiť s miestnym obyvateľstvom o prístup k pitnej vode.