2 minutes min

18. ročník medzinárodnej študentskej súťaže Architecture Student Contest

Studentska sutaz SG 2022

 

Saint-Gobain opäť prichádza s atraktívnou témou pre šikovných študentov architektúry, dizajnu a technických univerzít stavebného zamerania. Tentoraz budú môcť svoju kreativitu a znalosti o koncepte Multi Comfort uplatniť pri návrhu revitalizácie mestskej časti druhého najstaršieho mesta v Európe, v Portugalskom Lisabone. Oblasť patriaca radnici mesta bude okrem rezidenčnej funkcie obohatená aj o kultúrne aktivity.

 

Tentoraz súťažná úloha pre študentov pozostáva  z troch častí.

  1. Vytvorenie novej Lisabonskej videotéky rekonštrukciou jestvujúcej budovy so zameraním na návrh interiéru.

  2. Návrh novej rezidenčnej budovy s podzemným parkovaním. Objekt bude obsahovať bývanie privátne a komunitné – spoločné bývanie pre umelcov a osoby využívajúce Lisabonskú videotéku a jej audio vizuálne centrum.

  3. Návrh prepojenia budov vonkajšími zelenými verejnými plochami s voľnočasovým využitím, ktoré bude umožňovať prechod mestskou štvrťou a napojenie na susediace ulice.

 

Koncept Saint-Gobain Multi Comfort definuje kvalitu budovy z pohľadu tepelnej techniky, akustiky, presvetlenia interiéru denným svetlom a kvalitou vzduchu. Kladie dôraz na udržateľnosť a dopady na životné prostredie. Študenti aj tento rok budú musieť deklarovať uhlíkovú stopu budovy výpočtom v programe Oneclick LCA a energetické parametre v dostupných programoch, napríklad ISOVER FRAGMENT a PEHA. K dosiahnutiu čo najlepšieho výsledku sme aj tento rok pre študentov pripravili sériu školení zameraných na jednotlivé aspekty komfortu. 

V národnom kole súťaže budú vyhodnotené a ocenené tri najlepšie tímy. Víťazný tím sa zúčastní v júni 2023, v Lisabone, medzinárodného finále.

Architecture Student Contest pred tým známa ako Multi Comfort Student Contest je dvoj úrovňová súťaž pozostávajúca z národného a medzinárodného kola. Súťaž je skvelou šancou pre študentov architektúry získať odborné skúsenosti a zároveň objaviť dôležitosť udržateľnosti v modernom stavebníctve. Prvýkrát ju zorganizovala v roku 2004 Saint-Gobain ISOVER v Srbsku a v roku 2005 sa stala medzinárodným podujatím. V sedemnástom ročníku medzinárodnej študentskej súťaže sa národných kôl zúčastnilo 1600 študentov. Finále, ktoré sa konalo vo Varšave sa zúčastnilo 250 študentov - 52 tímov z 32 krajín sveta.

Podrobnejšie informácie o súťaži, zadaní a podmienkach účasti nájdete na webovej stránke: https://www.isover.sk/studentska-sutaz, v časti aktuálne zadanie, dokumentácia k súťaži, alebo na architecture-student-contest.saint-gobain.com.