2 minutes min

Saint-Gobain partnerom projektu Iniciatíva pre moderné drevostavby

Saint-Gobain Moderna drevostavba

Saint-Gobain spolu so Slovenskou radou pre zelené budovy (SKGBC) a ďalšími združeniami a odborníkmi z akademického prostredia založili Iniciatívu pre moderné drevostavby s cieľom podporiť drevo ako udržateľnú surovinu v modernom stavebníctve. Iniciatíva má v súčasnosti 10 partnerov a 14 podporovateľov.

Využívanie dreva ako stavebného materiálu v modernom stavebníctve je podľa SKGBC nedostatočné. Stavebné materiály z dreva musia byť podľa slovenskej rady súčasťou riešení pre dosiahnutie klimatických cieľov na roky 2030 a 2050.

Drevo riešia aj EÚ a vedci

Iniciatíva je mimoriadne aktuálna a v súlade s európskymi iniciatívami posledných dní. Aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen vo štvrtok na podujatí Nového Európskeho Bauhausu vo Fínsku vyzdvihla lesy a drevo ako najlepších spojencov v boji proti klimatickým zmenám. Lesy poskytujú inšpiráciu a materiály pre udržateľnú výstavbu a zároveň podporujú biodiverzitu, znejú závery podujatia na podporu udržateľnej výstavby. Technický vývoj nám umožňuje využívať jedinečné vlastnosti dreva na vytváranie stále náročnejších konštrukcií a dizajnov.

 

Ešte predtým, koncom októbra poslalo 550 vedeckých pracovníkov Európskej komisii, parlamentu aj rade otvorený list, v ktorom vyzdvihujú dôležitosť udržateľného obhospodarovania lesov. Práve to je podľa signatárov cesta, aby sa zásoby dreva udržovali na konštantnej úrovni a využíval sa prírastok na výrobky z dreva a na energiu s cieľom podporiť klímu a zelenú ekonomiku.

 

Viac o iniciatíve sa dozviete na stránke SKGBC - Iniciatíva pre moderné drevostavby