Adresa

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o.
Stará Vajnorská 139 • 831 04 Bratislava

Divízia Rigips
Vlárska 22 • 917 00 Trnava

Selektor
Rimano Liga Majstrov
Školenia

Zelené átrium

Trnava, Slovenská republika

Zelené átrium je prvý pasívny bytový dom na Slovensku, ktorý aj svojou architektúrou rešpektuje okolie. Nachádza sa v obľúbenej časti Trnavy, neďaleko centra a prírody. V blízkosti je základná občianska vybavenosť, ako zastávky, školy či nákupné centrum.

Koncept bývania v Zelenom Átriu

Celý koncept bývania v Zelenom átriu má tri základné piliere.

  1. Zelená výstavba, je výstavba, ktorá nezaťažila životné prostredie a nebol vyrúbaný žiaden les.
  2. Minimálne náklady na vykurovanie a chladenie, ktoré potešia nejedného obyvateľa.
  3. Tretím pilierom je susedská komunita. Tú môžete budovať v spoločných priestoroch a na zelenej relaxačnej streche.

Vzhľad Zeleného átria charakterizuje jednoduchý architektonický výraz v súlade s okolím. Základ tvorí 44 bytov a spoločné priestory obyvateľov domu. Parkovanie je riešené formou podzemných garáží, ktorých je spolu 63. Nachádzajú sa tu aj obchodné a kancelárske priestory.

Zelená architektúra s ohľadom na budúcnosť

Z pôvodnej stavby sa zrecyklovalo viac ako 90 percent materiálu. Taktiež sa podarilo zachrániť veľkú časť železobetónovej a oceľovej konštrukcie. Aj z toho dôvodu môžeme hovoriť o ekologickom projekte.

Cieľom projektu je ukázať, že na Slovensku má zmysel stavať domy s minimálnou spotrebou energie už teraz a nie je potrebné čakať na platnosť smerníc či zmenu legislatívy. Veľký záujem o byty dokazuje, že zelená architektúra láka aj obyčajných ľudí, nie iba architektov, ktorí celý projekt navrhli. Zelené átrium môžeme nazvať aj prvou lastovičkou výstavby budúcnosti.

V súčasnosti je veľmi dôležité budovanie susedskej komunity a vzťahov. Aj z toho dôvodu je k dispozícii harmonický spoločný priestor zelenej strechy a spoločenské priestory.

Výstavba pasívneho bytového domu

Jedným zo základných predpokladov pasívneho domu je zamedzenie úniku tepla. O to sa stará kvalitná izolácia všetkých častí budovy. Dôraz kladie na fasádu, strechu a podlahu nad podzemnými garážmi. Okná sú tvorené izolačným trojsklom, ktoré okrem toho, že výborne izoluje má aj môžnosť solárnych ziskov.

Pasívne domy majú ďalšiu výhodu, a to vyriešené vetranie. V každom byte je nainštalovaná vetracia jednotka so spätným získavaním tepla. Vetranie funguje bez nutnosti otvárania okien. Vďaka konštantnej výmene vzduchu nehrozí ani tvorba plesní v zime. V lete vás schladia technológie, ktoré rozvádzajú chlad  podľa potreby do všetkých bytov a spoločných priestorov.

Steny a priečky v bytovom dome

Projekt je zaujímavý aj riešením medzibytových stien. V konštrukcii medzibytových priečok firma Rigips spojila unikátne vlastnosti ich troch sadrokartónových dosiek:

  • RigiStabil - je to extrémne pevná sadrokartónová doska vyvinutá pre nosnú konštrukciu montovaných domov. Jej tvrdosť a odolnosť proti nárazu ju predurčuje na použitie v bezpečnostných konštrukciách nielen bytovej výstavby, ale aj omnoho náročnejšieho bankového sektoru.
  • Modrá akustická doska - ako už z názvu vyplýva, ide o špeciálnu dosku určenú pre akustické oddeľovanie jednotlivých priestorov. Je to doska, ktorej výnimočné vlastnosti má Rigips overené na stovkách realizácií.
  • Treťou doskou je Activ´Air®. Je to produkt, ktorý aktívne zlepšuje klímu v obytnom priestore. Preto ju môžeme označiť aj ako zdravá doska. Technológia Activ´Air® pohltí nebezpečný formaldehyd, rozloží ho a zabraňuje spätnému vylučovaniu. S príchodom stále lepšie a lepšie zaizolovaných stavieb a menšieho vetrania je vlastne takáto doska nevyhnutnosťou.

Čo sa týka izolačných, odporučených a použitých materiálov, na tejto stavbe boli navrhnuté a aplikované izolácie, ktoré spĺňajú hodnotiace kritériá certifikačného systému LEED Platinum.

Pri celej výstavbe sa kládol dôraz na kvalitu práce. Tú zabezpečil preukaz montážnika, ktorý je oficiálnym dokladom o vzdelaní v Technickej akadémii Rigpis.

 

Galéria Zelené átrium

 

Informácie o referencii

Investor

SMF Marko

Architekt

Ing. arch. Miroslav Marko
 

Segmenty