Zelené Átrium

Referencia
Architekt
Ing. arch. Miroslav Marko
Projektový manažér
Juraj Jurkovič
Klient
SMF Marko
Lokalita

Štefana Moyzesa 3247 Trnava Slovensko

Zelené átrium je prvý pasívny bytový dom na Slovensku, ktorý aj svojou architektúrou rešpektuje okolie. Nachádza sa v obľúbenej časti Trnavy, neďaleko centra a prírody. V blízkosti je základná občianska vybavenosť, ako zastávky, školy či nákupné centrum.

Koncept bývania v Zelenom Átriu

Celý koncept bývania v Zelenom átriu má tri základné piliere.

  1. Zelená výstavba, je výstavba, ktorá nezaťažila životné prostredie a nebol vyrúbaný žiaden les.
  2. Minimálne náklady na vykurovanie a chladenie, ktoré potešia nejedného obyvateľa.
  3. Tretím pilierom je susedská komunita. Tú môžete budovať v spoločných priestoroch a na zelenej relaxačnej streche.

Vzhľad Zeleného átria charakterizuje jednoduchý architektonický výraz v súlade s okolím. Základ tvorí 44 bytov a spoločné priestory obyvateľov domu. Parkovanie je riešené formou podzemných garáží, ktorých je spolu 63. Nachádzajú sa tu aj obchodné a kancelárske priestory.

Zelená architektúra s ohľadom na budúcnosť

Z pôvodnej stavby sa zrecyklovalo viac ako 90 percent materiálu. Taktiež sa podarilo zachrániť veľkú časť železobetónovej a oceľovej konštrukcie. Aj z toho dôvodu môžeme hovoriť o ekologickom projekte.

Cieľom projektu je ukázať, že na Slovensku má zmysel stavať domy s minimálnou spotrebou energie už teraz a nie je potrebné čakať na platnosť smerníc či zmenu legislatívy. Veľký záujem o byty dokazuje, že zelená architektúra láka aj obyčajných ľudí, nie iba architektov, ktorí celý projekt navrhli. Zelené átrium môžeme nazvať aj prvou lastovičkou výstavby budúcnosti.

V súčasnosti je veľmi dôležité budovanie susedskej komunity a vzťahov. Aj z toho dôvodu je k dispozícii harmonický spoločný priestor zelenej strechy a spoločenské priestory.

Výstavba pasívneho bytového domu

Jedným zo základných predpokladov pasívneho domu je zamedzenie úniku tepla. O to sa stará kvalitná izolácia všetkých častí budovy. Dôraz kladie na fasádu, strechu a podlahu nad podzemnými garážmi. Okná sú tvorené izolačným trojsklom, ktoré okrem toho, že výborne izoluje má aj môžnosť solárnych ziskov.

Pasívne domy majú ďalšiu výhodu, a to vyriešené vetranie. V každom byte je nainštalovaná vetracia jednotka so spätným získavaním tepla. Vetranie funguje bez nutnosti otvárania okien. Vďaka konštantnej výmene vzduchu nehrozí ani tvorba plesní v zime. V lete vás schladia technológie, ktoré rozvádzajú chlad podľa potreby do všetkých bytov a spoločných priestorov.

Steny a priečky v bytovom dome

Projekt je zaujímavý aj riešením medzibytových stien. V konštrukcii medzibytových priečok firma Rigips spojila unikátne vlastnosti ich troch sadrokartónových dosiek:

  • RigiStabil - je to extrémne pevná sadrokartónová doska vyvinutá pre nosnú konštrukciu montovaných domov. Jej tvrdosť a odolnosť proti nárazu ju predurčuje na použitie v bezpečnostných konštrukciách nielen bytovej výstavby, ale aj omnoho náročnejšieho bankového sektoru.
  • Modrá akustická doska - ako už z názvu vyplýva, ide o špeciálnu dosku určenú pre akustické oddeľovanie jednotlivých priestorov. Je to doska, ktorej výnimočné vlastnosti má Rigips overené na stovkách realizácií.
  • Treťou doskou je Activ´Air®. Je to produkt, ktorý aktívne zlepšuje klímu v obytnom priestore. Preto ju môžeme označiť aj ako zdravá doska. Technológia Activ´Air® pohltí nebezpečný formaldehyd, rozloží ho a zabraňuje spätnému vylučovaniu. S príchodom stále lepšie a lepšie zaizolovaných stavieb a menšieho vetrania je vlastne takáto doska nevyhnutnosťou.

Čo sa týka izolačných, odporučených a použitých materiálov, na tejto stavbe boli navrhnuté a aplikované izolácie, ktoré spĺňajú hodnotiace kritériá certifikačného systému LEED Platinum.

Pri celej výstavbe sa kládol dôraz na kvalitu práce. Tú zabezpečil preukaz montážnika, ktorý je oficiálnym dokladom o vzdelaní v Technickej akadémii Rigpis.