Akustika

zvukova izolacia a pohltivost

Akustika

Nežiaduce zvuky môžu mať často škodlivé účinky na ľudský organizmus. Akustické riešenia sadrokartónov Rigips zamedzujú prenosu rušivých zvukov z prostredia a medzi jednotlivými stenami a priečkami, čím vytvárajú akustický komfort v miestnostiach.

V prípade akustiky v stavebníctve sa môžeme primárne baviť o dvoch základných formách akustického riešenia priestorov:

Zvuková izolácia

Zvukova izolacia so sadrokartonmi Rigips

V prípade zvukovej izolácie je primárnym cieľom stavebných riešení odizolovať zvuk alebo hluk, ktorý sa generuje mimo vášho bytu alebo domu. Zvyčajne ide o zvuk pochádzajúci z ulice alebo od susedov. V ponuke máme množstvo riešení, ktoré zabezpečia zvukovú izoláciu stien, stropov, ale aj podláh. Jedným z najpreferovanejších produktov je Modrá akustická doska s technológiou Activ´Air®

 

Zvuková pohltivosť 
Zvukova pohltivost so sadrokartonmi Rigips

V prípade zvukovej pohltivosti sa bavíme o zabezpečení ideálnej priestorovej akustiky vo vašom domove. V rámci interiérov sa generovaný zvuk odráža od pevných materiálov ako sú steny, podlahy, stropy, ale aj samotné vybavenie interiéru. Tým dochádza k zhoršeniu akustiky čo má za následok zhoršenie zrozumiteľnosti hovoreného slova. V našej ponuke nájdete riešenia, ktoré zlepšia priestorovú akustiku, ako napríklad akustické dosky Rigitone alebo podhľadové systémy Gyptone, ktoré sú dostupné vo formáte sadrokartónových dosiek, ale aj kaziet.

 

Hluk nás obklopuje takmer všade. Je charakterizovaný ako nežiaduci zvuk, ktorý vyvoláva nepríjemné alebo rušivé vnemy a môže mať často škodlivé účinky na ľudský organizmus. Najviac nám prekáža hluk, ktorý sa nachádza v budovách, predovšetkým v obytných alebo kancelárskych priestoroch. Nežiadúce a trvalo rušivé vnemy k nám prenikajú aj z vonkajšieho prostredia. Problémy s hlukom sa dajú riešiť zvukovou izoláciou:

 • zvukotesnými priečkami so vzduchovou nepriezvučnosťou,
 • izoláciou priestorov v stavbe proti hluku prenášaného konštrukciou tzv. krokovou nepriezvučnosťou.
   
Zvukova izolacia a akustika so sadrokartonmi Rigips

Akustické konštrukčné systémy pre predsadené steny a podhľady

 • účinne zvyšujú vzduchovú nepriezvučnosť deliacich konštrukcií​, jej použitím sa vytvorí zvukotesná priečka,
 • všetky akustické parametre konštrukcií boli otestované v nezávislých skúšobniach,
 • výhodou je nízka hmotnosť a malá hrúbka konštrukcií v porovnaní s murovanými stenami, takže zmenu v priestore takmer nespoznáte,
 • sú odolné aj proti požiaru, teda na 100 % nahrádzajú klasickú protipožiarnu dosku v požiarnych konštrukciách Rigips,
 • praxou boli overené na mnohých stavbách,
 • čistia vzduch v interiéri a prispievajú ku kvalite vnútorného prostredia pomocou technológie Activ´Air®
 • sú ľahké a inštalujú sa rýchlo a jednoducho, pri „suchej výstavbe“ so sadrokartónom vám odpadáva čakanie, kým materiál uschne,
 • sadrokatónové steny majú všeobecne veľmi rôznorodé predurčenie vyplývajúce z ich vlastnosti.
   
Akuticke odhlucnene predsadene steny a podhlady

Odhlučnené steny a priečky pre lepší pocit z bývania

Pre ľudí je pokoj mimoriadne dôležitým ktritériom pohody bývania. Miesto kde si môžete oddýchnuť, či sústredene pracovať je len tam, kde na vás nepôsobí stres a trvalý hluk. Pri správnom projektovaní je možné zabezpečiť, aby hluk z vedľajších miestností vďaka stenám s dobrou akustikou, alebo z poschodí, a vonkajšieho okolitého prostredia bol stlmený natoľko, že ho nebudete vnímať ako rušivý. Preto je dobré myslieť na akustiku a celkovú zvukovú izoláciu domu už vo fáze projektovaniaprestavby, alebo výstavby moderných domov.

Pozrite si naše video, ako na odhlučnenie bytu.

Potrebujete poradiť so svojím projektom?Technické poradenstvo

 

Naši technickí specialisti vám radi pomôžu s výberom materiálu, spočítajú jeho potrebné množstvo a orientačné ceny a navyše vás usmernia priamo k najbližšiemu predajcovi. Služba je úplne zdarma.

📞  0800 139 139
✉️  poradenstvo@saint-gobain.com