Zobytnenie podkrovia

Obytne podkrovie Rigips

Zobytnenie podkrovia

Rekonštrukcia podkrovia systémom Rigips umožňuje vytvárať pohodlný domov z doposiaľ nevyužívaných priestorov alebo kombinovať výhody šikmých striech a obytných podkroví v novostavbách.

Zobytnenie a zateplenie podkrovia sadrokartónom

Podkrovné priestory ponúkajú široké možnosti rozšírenia či získania nových obytných miestností. Je to výborný spôsob, ako rýchlo a lacno získať potrebné priestory na bývanie. Na výstavbu obytných podkroví sú sadrokartónové systémy a konštrukcie ideálnym riešením. Systémy Rigips kombináciou dosiek Rigips a kvalitnej izolácie spĺňajú všetky požiadavky ekonomicky efektívnej výstavby a vysokého komfortu bývania. Jednotlivé miestnosti je možné obývať bezprostredne po ich dokončení. Zároveň je pri použití systémov Rigips splnená nevyhnutná požiadavka na požiarnu ochranu týchto priestorov, ktoré sú vďaka sadrokartónu zobytnené a zateplené v jednom kroku.

Zateplenie a zobytnenie podkrovia

 

Aké sú výhody zobytnenia a prerábky podkrovia

 • zobytnením podkrovia výrazne prispejete k zatepleniu budovy,
 • zvyšuje sa požiarna odolnosť budovy,
 • práce na zobytnení podkrovia môžu prebiehať pri súčasnom obývaní nižších poschodí,
 • vybudovaním podkrovia zo sadrokartónu zvyšujete obytnú plochu svojho domu,
 • obytné podkrovie je atypické a veľmi atraktívne členený obytný priestor,
 • požiarna odolnosť 30 minút (so záklopom),
 • použitý sadrokartón zabezpečí suchý proces výstavby (bez zanášania vlhkosti do existujúcich konštrukcií) - rýchla výstavba,
 • splnenie požadovaných stavebno-fyzikálnych nárokov, hlavne tepelnej izolácie.

Materiál na zateplené a bezpečné podkrovie

Protipožiarne sadrokartónové systémy Rigips

Protipožiarne sadrokartónové dosky sú na výstavbu obytného podkrovia ideálny stavebný materiál. Práce prebiehajúce v štandarde suchej výstavby prebiehajú skutočne rýchlo. Aby bolo vaše podkrovie skutočne bezpečné, je potrebné, aby steny v podkroví oddeľujúce požiarne úseky, aj strešné a stropné konštrukcie v rodinných domoch, vykazovali požiarne odolnosti v hodnotách aspoň 30 minút. Tieto predpoklady splníte, keď šikminu podkrovia opláštite 15 mm ružovou protipožiarnou doskou Rigips RF (DF). Nezabúdajte ani na veľmi dôležitú tepelnú izoláciu strešnej roviny a strechy (napr. Isover Unirol Profi alebo Isover Akuplat v doskách) či parozábranu.

Prerábka podkrovia sadrokartónom

Sadrovláknité dosky Rigidur

Sadrovláknité dosky Rigidur predstavujú novú generáciu materiálov na suchú vnútornú výstavbu. Ide o jedinečný produkt s vynikajúcimi mechanickými vlastnosťami a nízkou hmotnosťou. Vyrábajú sa zo sadry, papierových vláken a minerálnych prísad. Výrobný sortiment systému Rigidur zahŕňa celý rad dosiek na suchú výstavbu konštrukcií obvodových nosných stien, priečok a podhľadov. V sortimente vyrábaných dosiek nechýbajú ani diely na montovanie suchých podláh. Vyznačujú sa nasledujúcimi vlastnosťami, ktoré ich predurčujú ma použitie ako stavebný materiál na obytné, zateplené podkrovie:

 • hygienická (zdravotná) bezchybnosť,
 • účinná zvuková izolácia,
 • perfektná hladkosť povrchu,
 • odolnosť proti vlhku na miestach, kde je prerušovaná vlhkosť vzduchu - sú vhodné aj ako kuchynské a kúpeľňové priečky,
 • nehorľavosť – vysoká požiarna odolnosť konštrukcií Rigidur,
 • vynikajúce hodnoty bodového zaťaženia,
 • rýchla a jednoduchá montáž, ktorá šetrí čas a peniaze.

Obklady stĺpov a nosníkov podkrovia

Drevené či kovové stĺpy a nosníky sa obkladajú z dôvodu zvýšenia ich požiarnej odolnosti alebo z estetického dôvodu . Na obklad je možné využiť špeciálne protipožiarne sadrovláknité dosky Glasroc F Ridurit.

Technológioa Activ’Air®

Pre zlepšenie kvality vnútorného ovzdušia je možné pri zobytnení a rekonštrukcii podkrovných priestorov použiť aj sadrokartónové dosky aj s technológiou Activ’Air®. Je to inovatívna technológia, ktorá dokáže odstrániť až do 70 % formaldehydu v ovzduší interiéru.