6 minutes min

Čo by ste mali vedieť predtým, než sa pustíte do montáže sadrokartónu?

Montaz sadrokartonu v podkrovi

Sadrokartón je materiál, s ktorým sa pracuje dobre a pomerne jednoducho. Pokiaľ sa však na montáž chystáte prvý raz, hodí sa naštudovať si niekoľko základných pravidiel a zásad. So správnou prípravou bude totiž celá práca o poznanie jednoduchšia.

Postup montáže sadrokartónu sa líši podľa toho, akú konštrukciu staviate. Inak sa montuje sadrokartónová priečka, inak predstena a inak sadrokartónový podhľad alebo kazetový strop.

Pre všetky typy konštrukcií však platia rovnaké základné pravidlá. Ide o: 

 1. Výber vhodného druhu SDK dosiek 
 2. Voľba správnej izolácie
 3. Prípravu príslušenstva 
 4. Skladovanie sadrokartónu 
 5. Pripravenosť stavby
 6. Opracovanie SDK dosiek

 

Poďme sa na jednotlivé body pozrieť podrobnejšie.

 

Výber typu sadrokartónových dosiek

V prvom rade bude potrebné rozhodnúť, ktorý druh sadrokartónu si zakúpite. Na výber máte hneď z niekoľkých typov: klasické Sadrokartónové dosky bez prímesí, impregnovaný sadrokartón do vlhkých priestorov, protipožiarny sadrokartón, akustické dosky alebo špeciálne dosky s technológiou Activ Air’, ktorá odstraňuje formaldehyd z prostredia. V našej ponuke nájdete aj sadrokartón s kombináciami niekoľkých alebo všetkých spomínaných vlastností.

Ďalej budete riešiť rozmery sadrokartónových dosiek. Dosky Rigips sa vyrábajú v šírke 1200 mm a 1250 mm, dĺžku možno zvoliť od 2000 mm do 3000 mm, v závislosti od typu sadrokartónu. Hrúbka sa pohybuje od 12,5 do 18 mm.

Dosky so šírkou 1200 mm majú pozdĺžnu hranu PRO, ktorá umožňuje jednoduchšie skrutkovanie v oblasti pozdĺžnej škáry, jednoduchšiu aplikáciu tmelu a jeho rýchlejšie vysychanie aj lepšiu odolnosť proti praskaniu škár.

Prehľad sadrokartónových dosiek Rigips nájdete v aktuálnom Katalógu prvkov a príslušenstva a s výberom vám zadarmo pomôžu naši technickí špecialisti.

 

Voľba správnej izolácie

Izolácia je bežnou súčasťou sadrokartónových konštrukcií. V sadrokartónových priečkach a podlahách sa používa predovšetkým na odhlučnenie, v podhľadoch často plní aj tepelno-izolačnú funkciu. Najbežnejšie používaným typom izolantu je minerálna vata, ktorá sa vyznačuje skvelými akustickými vlastnosťami, dobrou paropriepustnosťou a nehorľavosťou

Pri výbere izolantu sa zamerajte na parametre daného materiálu ako je vzduchová a kročajová nepriezvučnosť, súčiniteľ prestupu tepla a faktor difúzneho odporu. Premyslite si aj hrúbku izolácie: čím silnejšia je vrstva minerálnej vaty, tým lepšie izoluje. Nezabudnite však na to, že o výsledných parametroch sadrokartónovej konštrukcie (schopnosť tlmiť hluk, izolovať teplo), rozhoduje jej celková skladba.

 

Príprava príslušenstva

Sadrokartónové dosky sa vo väčšine prípadov upevňujú na nosnú konštrukciu alebo podkonštrukciu tvorenú tenkostennými hliníkovými profilmi. Tie sa delia podľa spôsobov použitia na priečkové, podhľadové a obkladové.

RigiProfil

Pri sadrokartónových profiloch na priečku potom rozlišujeme:

 • UW profily – vodorovné, slúžia na pripevnenie priečky na podlahu a strop
 • CW profily – zvislé, vkladajú sa do UW profilov

Podhľadové profily sa delia na: 

 • UD profily – určené na pripevnenie podhľadu na okolité nadväzujúce konštrukcie
 • CD profily – vkladajú sa do UD profilov, slúžia na pripevnenie SDK dosiek

K montáži sadrokartónovej konštrukcie budete potrebovať aj ďalšie veci, ako iba dosky a sadrokartónové profily. Patria sem napr. krokvové závesy, nastaviteľné strmene, spojky profilov, skrutky, vrty a hmoždinky do sadrokartónu. Kompletné príslušenstvo k montáži sadrokartónu nájdete na našom webe. 

Predtým, než sa pustíte do práce, zaobstarajte si tiež potrebné náradie. Bude sa vám hodiť vodováha, vŕtačka, skrutkovač, meter, olamovací nôž, ceruzka, nožnice na plech, chvostová píla, nerezová stierka a brúsna mriežka, hoblík na hrany, nerezové hladidlo, špachtľa a nebožiec. 

 

Skladovanie sadrokartónových dosiek a manipulácia s nimi

Aby si sadrokartón zachoval všetky svoje vlastnosti, je potrebné s ním správne zaobchádzať. Sadrokartónové dosky prenášajte vo zvislej polohe, ale skladujte ich na plocho, na podkladoch s rozostupmi minimálne 500 mm. 

Sadrokartón uložte na suché a čisté miesto, kde bude chránený pred dažďom, vlhkosťou a slnkom. Slnečné žiarenie a vlhkosť môžu spôsobiť vznik žltých škvŕn, ktoré je ťažké až nemožné prekryť náterom.

 

Podmienky na mieste montáže

Pred započatím prác nechajte dosky v miestnosti ideálne 48 h, aby došlo k vyrovnaniu teploty a vlhkosti. Pre samotnú montáž systémov Rigips potom platí niekoľko jednoduchých pravidiel:

 • Montáž začnite až po dokončení a vyschnutí všetkých mokrých procesov (podlahy, omietky). 
 • Sadrokartónové konštrukcie stavajte až po osadení okien, vo chvíli, kedy je stavba uzavretá pred poveternostnými vplyvmi. 
 • Nevykonávajte montáž v priestoroch, kde je trvalo vysoká vlhkosť (s výnimkou opláštenia pomocou dosiek Glasroc H).
 • V priebehu práce aj po jej skončení dbajte na dostatočné vetranie
 • Tmelenie sadrokartónu vykonávajte pri teplote v miestnosti nad 5 °C. Túto teplotu by ste mali udržať ďalších 24 h. 
 • Po dokončení montáže vykurujte miestnosť pomaly. Obidve strany konštrukcie by sa mali ohrievať rovnomerne. 

 

Práca s doskami

Pokiaľ ste zvyknutí na úpravy v domácnosti, nebude pre vás opracovávanie sadrokartónu, jeho montáž a následná úprava problém. Mali by ste však dodržať niekoľko zásad, aby ste sa vyhli zbytočným chybám a následným opravám. V prvom rade dobre pripravte povrch. Ten by mal byť čistý, suchý a hladký. Odstráňte preto prach, nečistoty a nerovnosti, ktoré by mohli ovplyvniť spoje sadrokartónových dosiek.

 

Opracovanie dosiek

Samotné dosky sa režú pomocou kotúčovej píly, ktorá sa postará o presný a hladký rez. Na opracovanie hrán možno použiť špeciálny nástroj – hoblík struhák – a na dodatočné skosenie kolmých hrán slúži hoblík na hrany Vario. Výrezy na vedenie inštalácie sa vykonávajú vykružovacou frézou, na otvory v doskách využite špeciálny nebožiec.

 

Montáž dosiek

Dosky pripevňujte na steny alebo stropy pomocou špeciálnych sadrokartónových skrutiek alebo spôn. Pri montáži je potrebné dodržiavať správne rozostupy a postupovať podľa návodu od výrobcu. Na spájanie dosiek sa používajú oceľové sponky, špeciálne skrutky a skrutky Rigidur a RigiStabil. Sponky a skrutky musia byť zapustené. Miesta spojenia sa podľa druhu rezu spojujú buď lepením tesne bez tmelenia alebo so špárou, ktorá sa následne tmelí.

 

Tmelenie sadrokartónu

Tmelenie

Pri povrchovej úprave sadrokartónových dosiek sa rozlišujú 4 stupne kvality (Q1 – Q4), od ktorých sa odvíja aj postup tmelenia. Základná úprava spočíva v nasledujúcich krokoch: 

 1. Zatmelenie výstužnej pásky 
 2. Tmelenie špár 
 3. Finálne tmelenie
 4. Brúsenie

Pri úprave povrchu v kvalite Q3 sa vykonáva celoplošné tmelenie tzv. „do nuly“, pri stupni Q4 sa celá plocha pokryje súvislou vrstvou sadrového tmelu či stierky. Ani v jednom prípade nie je potrebné povrch brúsiť. 

 

Pár tipov na záver

To najdôležitejšie o práci so sadrokartónom už viete. Keď budete dodržiavať postupy a odporúčania, iste zvládnete montáž sadrokartónovej konštrukcie ľavou zadnou. Kým sa pustíte do práce, máme pre vás niekoľko posledných tipov: 

 • Spočítajte si vopred potrebné množstvo materiálu aj s rezervou. Napísali sme článok, ktorý vám s tým pomôže.  
 • Pri montáži nezabudnite na ochranné pomôcky: okuliare, rukavice a v prípade práce v prašnom prostredí tiež respirátor. 
 • Pozrite sa na montážne tipy a postupy. Nájdete ich na našom webe a tiež YouTube kanáli
 • Pokiaľ budete potrebovať rady a pomoc, môžete sa kedykoľvek obrátiť na našich technických špecialistov