3 minutes min

Montáž sadrokartónu – svojpomocne alebo profesionálmi?

Montaz profesionalom

Sadrokartón dokáže stavbu či rekonštrukciu výrazne skrátiť. Ako je to však s montážou? Pustiť sa do nej svojpomocne alebo radšej prizvať odborníkov? Obidva varianty majú svoje pre a proti, poďme sa na nich pozrieť.

Obľúbenosť sadrokartónu v stavebníctve má svoje opodstatnenie. Ide o materiál, ktorý je hmotnosťou ľahký a s ktorým sa dobre pracuje. Vďaka absencii mokrých procesov je možné rýchlo vytvoriť rôzne konštrukcie, ako sú priečky, predsteny, sadrokartónové stropy či podlahy. 

Montáž sadrokartónu patrí k činnostiam, ktoré sa dajú zvládnuť aj svojpomocne. Kedy sa takýto postup oplatí a kedy je lepšie zavolať na pomoc odborníkov?

 

Montáž sadrokartónu svojpomocne môže aj nemusí ušetriť peniaze

Jedným z najväčších benefitov montáže sadrokartónu svojpomocne je pre mnohých rozhodne úspora finančných prostriedkov. Stačí vám zakúpiť si materiál a potrebné nástroje a pustiť sa do práce. Pozor, aby šlo naozaj o úsporu prostriedkov, je dôležité vopred si vypočítať spotrebu materiálu.

Okrem sadrokartónu budete potrebovať napríklad aj sadrokartónové profily (cd, ud, uw profily), skrutky a kotviacu techniku do sadrokartónu, tmely, suché maltové zmesi apod. Pri výpočte nezabudnite na rezervu, ktorá sa hodí hlavne pri prvých skúsenostiach s montážou. Pokiaľ by ste totiž museli materiál doobjednávať, môže sa rekonštrukcia predĺžiť a kvôli zbytočnej ceste aj predražiť.

K nákladom musíte navyše pripočítať aj potrebné nástroje na montáž sadrokartónu (pokiaľ ich zatiaľ nemáte). Správne náradie vám totiž výrazne uľahčí prácu. Nástroje a príslušenstvo na montáž sadrokartónu si môžete požičať alebo zakúpiť – táto druhá možnosť bude efektívna v prípade, že sa chystáte pustiť do dlhotrvajúcejšej rekonštrukcie.

 

Montáž podhľadu

Výsledok je len vo vašich rukách 

Svojpomocná montáž vám tiež poskytne väčšiu flexibilitu: umožňuje prispôsobiť rozloženie miestností a pridávať alebo odstraňovať priečky podľa vašich potrieb. Môžete si vytvoriť presne taký interiér, aký si predstavujete. 

Práca sa sadrokartónom si vyžaduje určité technické know-how. Inak hrozí, že pri montáži vzniknú chyby, ktoré budete zdĺhavo opravovať. Správnemu postupu sa však môžete jednoducho naučiť pomocou našich montážnych návodov a videí. 

Pri montáži svojpomocne ušetríte peniaze za remeselníkov. Na druhej strane – práca vám môže trvať dlhšie, takže radšej počítajte s väčšou časovou náročnosťou.

 

Montáž sadrokartónu profesionálmi prináša mnoho výhod

Pokiaľ zveríte prácu odborníkom, budete mať o starosť menej. Profesionálni sadrokartonári totiž poznajú najnovšie trendy a postupy v oblasti suchej výstavby, majú praktické skúsenosti a rozumejú postupom a materiálom. Vďaka tomu dokážu efektívne vyriešiť rôzne situácie a problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť počas montáže. 

Pri spolupráci s profesionálmi tiež ušetríte množstvo času. Sadrokartonári už majú potrebnú prax, čo urýchľuje samotnú montáž, a navyše dokážu prácu efektívne naplánovať a zorganizovať. 

Samozrejme, že rekonštrukcia bude o niečo drahšia, ako keby ste montáž riešili svojpomocne. Budete však mať istotu kvalitného výsledku a prípadne aj nárok na reklamáciu.

 

Hľadanie profesionálneho montážnika na prácu so sadrokartónom

Samozrejme, všetky vyššie spomínané benefity profesionálnej montáže platia len v prípade, že si vyberiete naozaj kvalifikovaného a overeného odborníka. Montážne firmy vo vašom okolí, ktorých montážnici absolvovali našu Technickú akadémiu, máme uvedené v časti Vyhľadávanie predajcov a montážnych služieb. Pomocou vyhľadávania tu môžete nájsť firmu alebo odborníka presne vo vašej lokalite. Filter si nastavíte napríklad aj podľa ich dosiahnutého vzdelania v našej Technickej akadémii. 

Montážnici z nášho zoznamu sú držiteľmi preukazu montážnika, teda doklad o tom, že absolvujú pravidelné školenia a vzdelávajú sa vo svojom odbore. Získavate tak záruku dodržiavania profesionálnych postupov, ale aj kvalitného materiálu od Rigips.