Kedy je najlepšie robiť omietky?

Neexistuje jediný konkrétny čas, kedy je najlepšie robiť omietky, závisí to od rôznych faktorov, ako je počasie, typ omietky a individuálne preferencie.

 

Do úvahy by ste mali zobrať predovšetkým poveternostné podmienky, ako sú vonkajšia teplota, vlhkosť a zrážky, ktoré ovplyvnia výsledný vzhľad a kvalitu omietky. Omietkové práce by sa totiž mali vykonávať pri podmienkach, ktoré sú vhodné pre schnutie a tuhnutie omietky. Vo všeobecnosti platí, že teplota by nemala klesnúť pod určitú minimálnu hodnotu (ktorá sa môže líšiť v závislosti od typu omietky), aby sa zabránilo pomalému sušeniu a negatívnemu vplyvu na jej výslednú pevnosť a kvalitu. Vlhkosť a silné dažde tiež môžu negatívne ovplyvniť proces tuhnutia a schnutia omietky. Je ideálne vyhnúť sa obdobiam s vysokou vlhkosťou alebo intenzívnym dažďom, pretože to môže spomaliť schnutie a prispieť k vzniku puklín alebo deformácií omietky.

 

V každom prípade je dôležité dodržiavať pokyny a odporúčania výrobcu omietky, ktorú plánujete použiť, a prípadne to konzultovať so stavebným odborníkom. Rovnako môžete použiť aj náš návod na prácu s omietkami a stierkami Rimano.