6 minutes min

Ako vypočítať cenu projektu zo sadrokartónu?

Cena sadrokartonu

Čaká vás stavba alebo rekonštrukcia domu, na ktorú ste sa rozhodli využiť sadrokartón? Poradíme vám, ako vypočítať cenu sadrokartónu, aby ste vopred dokázali odhadnúť finančnú náročnosť celého projektu. 

Druhy sadrokartónových dosiek a cena sadrokartónu

Sadrokartónové dosky sú sami o sebe širokým pojmom, preto pre výpočet konečnej ceny vášho projektu bude potrebné zistiť, aký presný druh sadrokartónových dosiek bude na účely vašej stavby či rekonštrukcie potrebný. 

V ponuke Rigips nájdete sadrokartónové riešenia s rôznym účelom

  • sadrokartónové dosky určené na nosné steny s vysokou nosnosťou, 
  • na zlepšenie akustických podmienok
  • dosky určené na miesta zaťažené vodou alebo permanentne vystavené vlhkosti
  • Vyhľadávané sú aj sadrokartónové dosky s technológiou Activ´Air®, ktoré zlepšujú kvalitu vnútorného ovzdušia tak, že rozkladajú škodlivý formaldehyd v ovzduší. 

Ceny sadrokartónových dosiek sa, pochopiteľne, vzhľadom na poskytované riešenie a záverečný komfort líšia.

Ako si vybrať správny typ dosky

Prehľad sadrokartónových riešení, ich použitie aj presné technologické vlastnosti nájdete v časti Sadrokartónové dosky na našom webe. Pozorne si prečítajte odporúčané použitie a výhody, ktoré jednotlivé typy dosiek ponúkajú. Ceny sadrokartónových dosiek tu síce nie sú uvedené, výber odporúčame konzultovať s našimi obchodnými zástupcami, ktorí okrem odborného poradenstva zabezpečia predaj a dovoz dosiek na vami požadované miesto. Nájdete tu aj kompletný prehlaď vlastností a vhodnosť použitia každého typu sadrokartónovej či špeciálnej stavebnej dosky.

Rozhodnutie na základe ceny

Prvotná investícia môže byť pri niektorých typoch sadrokartónových dosiek vyššia, napr. dosky Habito alebo modré akustické dosky s technológiou Activ´Air®. Ich vyššiu cenu však tvorí fakt, že poskytujú väčšiu odolnosť, odolnosť voči vlhkosti a plesniam a ďalšie jedinečné vlastnosti, tým pádom poskytujú aj dlhšiu životnosť. V porovnaní s bežnými typmi dosiek, ktoré neposkytujú tieto špecifické riešenia, je teda vyššia cena pochopiteľná. Kúpou týchto sadrokartónových dosiek investujete na dlhé roky. O to viac to platí pri technológii Activ´Air®, ktorej benefity pre zdravie obyvateľov domácnosti či ich celkové pohodlie v bývaní, sú cenovo takmer nevyčísliteľné.

Hrúbka sadrokartónovej dosky

Pokiaľ už máte vybratý konkrétny typ dosky, ostáva len vybrať si jej hrúbku, ktorá je jedným z ďalších parametrov ovplyvňujúcim výslednú cenu vášho projektu zo sadrokartónu. Rigips ponúka sadrokartónové dosky v rôznych hrúbkach od 6 mm až po 25 mm. Výber správnej hrúbky závisí od toho, na aký účel sa dosky budú používať.

Bežné hrúbky sadrokartónových dosiek

Hrúbky bežných stavebných sadrokartónových dosiek sa pohybujú od 9 mm do 12,5 mm. Tieto hrúbky sa najčastejšie používajú na obkladové a stavebné práce v interiéroch. Dosky s hrúbkou 9 mm sú vhodné pre použitie na zakrytie drobných nedostatkov na stenách, zatiaľ čo dosky s hrúbkou 12,5 mm sú vhodné na stavebné práce a vytváranie nových stien a stropov. Samozrejme, cena sadrokartónu je tu nižšia ako u dosiek s väčšou hrúbkou.

Ceny dosiek s hrúbkou 15 mm až 25 mm

Pre náročnejšie použitie a zvýšenú nosnosť sú k dispozícii aj hrubšie dosky. Dosky s hrúbkou 15 mm až 25 mm sú vhodné pre miesta, kde je potrebné zvýšiť odolnosť a nosnosť alebo na stavebné práce v komerčných objektoch. Ide o masívne protipožiarne dosky alebo dosky Glasroc F Ridurit, ktoré sa používajú na obklady konštrukcií, ich ceny sú preto vyššie, v porovnaní s bežnými hrúbkami dosiek.

Pri výbere vhodnej hrúbky dosiek je dôležité zvážiť požiadavky na ich výkon a použitie. Odporúčame sa pri tom vždy poradiť s odborníkmi, ktorí majú so sadrokartónovými projektmi v oblasti suchej výstavby skúsenosti a dokážu vám poradiť najvhodnejšie riešenie, aj v pomere cena - výkon. 

Cena sadrokartonu za m2
Výpočet spotreby / cena sadrokartónu na m2

Pokiaľ ste si už vybrali vhodný typ aj hrúbku sadrokartónových dosiek, je potrebné vypočítať ich reálnu spotrebu v m2. Keďže cena sadrokartónových dosiek sa uvádza v metroch štvorcových, potrebujete zistiť, aké rozmery sa chystáte pokrývať. To je v zásade jednoduchá matematika, stačí vypočítať plochu v m2. 

Cena za m2  + rezerva

Pri výpočte množstva materiálu sadrokartónu, ktorý budete potrebovať pre daný projekt, je však vždy dobré zahrnúť nejaké percento navyše na pokrytie nečakaných okolností, ako napríklad škody alebo chyby pri montáži. Odporúča sa zahrnúť minimálne 5 – 10 % navyše k požadovanému množstvu, aj keď konkrétne percento môže byť ovplyvnené niektorými faktormi, ako napríklad zložitosť projektu, skúsenosti a zručnosti montážneho tímu a dostupnosť materiálu. Vždy je lepšie mať určité množstvo sadrokartónu navyše, než zistiť, že niečo chýba v polovici projektu a potom zbytočne dlho čakať na dodanie. Odhad množstva sadrokartónu je ideálne konzultovať s odborníkom, napríklad montážnikom či architektom školeným v Technickej akadémii Rigips.

Konečná cena projektu

Výsledné množstvo materiálu v m2 následne vynásobíte cenou za sadrokartón. Ceny sadrokartónov sa u jednotlivých výrobcov líšia a zároveň sa ich cena mení aj v čase, preto pracujte vždy s aktuálnymi cenníkmi dostupnými na webe.

Cenu sadrokartónu vám pomôže vypočítať aj naše technické poradenstvo

Cenník na webe Rigips vám vytvorí predstavu o cenách. Pri konkrétnom nacenení vášho projektu kontaktujte nášho odborníka, ktorý vám pomôže ujasniť detaily, ponúkne vám odborné poradenstvo a aj finálnu cenovú kalkuláciu pred dodaním. 

Kontakty na technické poradenstvo nájdete tu. Radi vám poradíme nielen vtedy, keď neviete, ako vypočítať cenu sadrokartónu či pri objednávke konkrétneho materiálu, ale obrátiť sa môžete aj na našich projektových špecialistov či na naše technické oddelenie. 

 

Kalkulačný program Rigips Selektor vypočíta ceny stavebných materiálov

Kalkuláciu množstva materiálu (spotrebu v m2) a výslednú cenu sadrokartónu vám pomôže vypočítať aj Rigips Selektor

Selektor je softvér na kalkuláciu množstva materiálu, ktorý potrebujete pre vaše konkrétne sadrokartónové projekty. Tento program vám umožňuje zadávať údaje o vašom projekte, ako sú rozmery stien a stropov, na základe čoho vám vypočíta množstvo potrebných sadrokartónových dosiek v m2. Do výslednej potreby zahrnie aj ďalšie materiály, ako sú skrutky, samolepiace pásy a podobne, ktoré nájdete v časti Príslušenstvo. Na základe výpočtov spotreby v Selektore si dokážete vypočítať presnú kalkuláciu celkovej investície do vášho sadrokartónového projektu. 

Selektor kalkulátor

Čo ešte nájdete v Selektore

Okrem množstva, pre výpočet ceny potrebného materiálu a príslušenstva, Rigips Selektor obsahuje aj informácie o produktoch a riešeniach či návody na montáž, ktoré vám pomôžu pri plánovaní a realizácii vášho projektu. 

Pre koho je Selektor určený 

Softvér Selektor používajú architekti, projektanti (ProArch), investori, developeri, montážnici, ale aj koncoví zákazníci, ktorí nám vďaka spätnej väzbe pomáhajú Selektor vylepšovať tak, aby bol čo najviac používateľsky praktický a prehľadný. Dnes je preto k dispozícii už jeho tretí, vynovený variant Selektor 3.0 s množstvom vylepšení a funkcií. Tento softvér môžete používať zadarmo, viac sa o ňom dozviete na webovej stránke Rigips v časti Selektor

Máte otázky ohľadom sadrokartónových systémov?