Referencia

Rodinný dom Devín

Architekt
Martin Duchoň - greenstudio s.r.o
Klient
greenstudio s.r.o
Lokalita

. Devín Slovensko

Nenáročný a predsa Multi Comfort

Z vonkajšej, severnej strany pôsobí rodinný dom nenápadne. Fasáda má podobu strohého štvorcového tvaru s jediným oknom. Veľmi nepozýva k návšteve, práve naopak. Pôsobí pomerne uzavreto. Kvôli hroziacej povodni je objekt umiestnený na šiestich pilieroch, ktoré umožnia rozvodnenej rieke plynúť voľne popod stavbu. Vedľajšou výhodou je fakt, že sa zbytočne neukrojilo z aj tak malého pozemku.  Zostalo teda dosť miesta na zeleň, ale aj na parkovanie. Pod stavbou sa totižto nachádza malá garáž.

Projekt rodinného domu - greenstudio.sk.

Multi Comfortný dom v nízkoenergetickom štandarde

Komfort vnútorného prostredia zabezpečuje niekoľko technológií a zvolených stavebných postupov zabezpečujúcich Multi Comfortný štandard

  • aktívna rekuperácia vzduchu,
  • elektrické podlahové kúrenie,
  • stropná klimatizácia,
  • malá akumulačná piecka,
  • akustická izolácia,
  • pasívne solárne zisky a dostatok svetla.

Obytná zóna má jedno poschodie a veľmi jednoduchú vnútornú dispozíciu. Obdĺžnikový pôdorys je rozdelený na dennú časť, umiestnenú na juhu a nočnú, orientovanú na sever. Táto orientácia zabezpečuje získavať pasívne solárne zisky v prospech obyvateľov domu.

Funkčnosť a komfort

Severná časť domu je predovšetkým funkčná, obyvateľom má slúžiť najmä na noc. Vmestila sa sem jedna kúpeľňa a až štyri miestnosti. Veľkosťou sú pomerne skromné, čo obyvateľov nepriamo motivuje k tomu, aby sa denný život v dome odohrával v otvorenej južnej časti s panoramatickým výhľadom na okolie. Obe časti domu prepája otvorená pozdĺžna chodba, takže svetlo a výhľad na prírodnú scenériu prechádzajú až do hĺbky domu. Južnú časť tvorí veľkorysý otvorený priestor obývačky, prepojenej s kuchyňou. V interiéri prevažuje biela so sivými akcentmi, drevená podlaha a nábytok vnášajú pocit tepla. Celá južná stena je presklená a vniká do nej pasívne slnečné teplo. Na interiér plynulo nadväzuje veľká terasa, ktorá sa vďaka transparentnému zábradliu prepája s okolitou zeleňou.

Najdominantnejším prvkom celého priestoru je práve výhľad, ktorý zaberá celú južnú stenu. Do interiéru sa tak premieta obraz s ramenom rieky a bujnými lesmi. V tesnej blízkosti objektu je urastený topoľ, o kúsok ďalej niekoľko orechov. Obyvatelia majú pocit, že nežijú na zemi, ale v korunách stromov.

Deliace priečky a konštrukcie zo sadrokartónu

Pri výstavbe toho nízkonenergetického domu, s výslednou energetickou bilanciou QEP = 21, 18 Kwh/m2 za rok, boli použité riešenia zo sadrokartónových konštrukcií Rigips a izolácii Isover.

  • Obvodové múry 

Izolácia obvodových múrov - na vnútornom obložení obvodových múrov OSB 3 doskami a na záklope strechy je umiestnená parozábrana, ktorá zabraňuje prenikaniu vodných pár do priestoru tepelnej izolácie. 

  • Protipožiarny strop

Na podhľadovej konštrukcii z ocele je osadené akustickú izolácia ISOVER AKUPLAT. Podhľad je prekrytý protipožiarnymi doskami zo sadrokartónu s hrúbkou 15 mm.

  • Akustické priečky

Oceľové rámy sa oddeľujú od stavebnej konštrukcie pre výstavbu stien dilatačnými páskami, ktoré zabraňujú šíreniu zvukov. Zároveň sa na obklady sadrokartónových stien používajú materiály s výbornými hodnotami vzduchovej nepriezvučnosti - zvukovej izolácie.