5 minutes min

Ako vybrať sadrokartónové dosky?

Sadrokartonove dosky

Sadrokartón je obľúbený materiál na stavbu aj rekonštrukciu. Ako však zo širokej ponuky dosiek vybrať tie pravé? Rozhodovať by ste sa mali predovšetkým podľa účelu konštrukcie, ktorú plánujete stavať.

Základným druhom sadrokartónu je ten biely. Neobsahuje žiadne prímesi a hodí sa napríklad na stavbu priečok, pokiaľ nemáme špeciálne požiadavky (napr. na odhlučnenie, protipožiarnu odolnosť a pod.). Do vlhkých priestorov, ako sú napríklad kúpeľne, patrí jedine impregnovaný zelený sadrokartón a na odhlučnenie je zase potrebné použiť akustické dosky.

Protipožiarny sadrokartón je určený na konštrukcie s požiadavkami na zvýšenú požiarnu odolnosť. Použitie týchto dosiek musí byť často v súlade s predpismi a nariadením pre konkrétny typ stavby. Zvoliť si môžete aj vysokopevnostné dosky, ktoré unesú omnoho ťažšie bremená než ostatné druhy sadrokartónu.

Vymenované druhy dosiek predstavujú základné typy sadrokartónu. V Rigips však vyrábame aj ďalšie, špeciálne typy sadrokartónu – napr. vysokopevnostné alebo také, čo odstraňujú škodlivý formaldehyd z interiéru. Poďme si ich predstaviť bližšie.

No a napokon je tu faktor ľahkej manipulácie s doskami: niektoré typy dosiek môžu byť ľahšie na rezanie, tvarovanie a inštaláciu.

 

Habito™ na kotvenie ťažkých predmetov

Sadrokartónové dosky Habito™ sa najčastejšie používajú ako nosné priečky. Ide totiž o sadrokartón s extrémnou pevnosťou, vysokou mechanickou odolnosťou a únosnosťou. Možno do neho kotviť predmety bežnou skrutkou do dreva bez predvŕtania, takže sú ideálne aj na použitie na priečky s množstvom poličiek, regálov či nábytku. Dosky Habito™ ponúkajú nosnosť až 25 kg na skrutku.

Okrem nosnosti vynikajú aj dobrou zvukovou izoláciou, vďaka čomu sú ideálne aj na odhlučnenie stien. Pri dvojvrstvovo opláštených konštrukciách je z pohľadu nepriezvučnosti výhodná kombinácia dosiek Habito™ a Rigips RB (A), ktoré majú tzv. rezonančný pokles na inej frekvencii, vďaka čomu sa skvelo dopĺňajú a spoločne pomáhajú dosiahnuť výbornú vzduchovú nepriezvučnosť (teda zvukovú izoláciu zabraňujúcu prenikaniu zvuku medzi jednotlivými miestnosťami oddelenými priečkami).

Ich benefitom je aj jednoduchá montáž bez výstuh. Vďaka suchej výstavbe je použitie dosiek HabitoTM omnoho rýchlejšie než klasické murovanie.

Habito

 

Modrá akustická doska Activ’Air® tlmí hluk a čistí vzduch

Táto doska sa používa v priestoroch, kde potrebujeme lepšie odhlučnenie. Zároveň sa stará o dobrú kvalitu vnútorného ovzdušia. Obsahuje totiž technológiu Activ´Air®, ktorá rozkladá emisie škodlivého formaldehydu.

Keď sa tak formaldehyd dostane do kontaktu s doskou, Activ´Air® ho zachytí a premení na neškodné látky, ktoré sa už neprejavujú v ovzduší. Vďaka tomu možno koncentráciu formaldehydu v miestnosti znížiť až o 70 %, a to až na 50 rokov. Technológia Activ´Air® nestráca svoju účinnosť ani po maľovaní či tapetovaní vhodnými materiálmi.

Dosky sa hodia najmä do priestorov, kde ľudia trávia veľa času, ako sú detské izby, spálne, kancelárie, ale aj zdravotnícke zariadenia či škôlky.

Modrá akustická doska Activ’Air® navyše zvyšuje vzduchovú nepriezvučnosť a zlepšuje akustické vlastnosti deliacich konštrukcií.Dosky sú tiež odolné voči požiaru, majú nízku hmotnosť a tenká hrúbka ich konštrukcií z nich robí skvelú alternatívu k murovaným stenám. Sú ľahké na manipuláciu a rýchlo a jednoducho sa inštalujú.

Tieto dosky môžu byť použité vo všetkých bežných typoch konštrukcií, kde sa inak používajú bežné sadrokartónové dosky, napríklad v podhľadoch a priečkach. Sú obzvlášť účinné v predsadených stenách, kde signifikantne prispievajú k zvukovej izolácii a zvyšovaniu nepriezvučnosti.

Alternatívou je Modrá akustická impregnovaná doska Activ´Air® MAI AA (DFH2), ktorá ponúka rovnaké vlastnosti, ale navyše ju možno použiť v priestoroch so zvýšenou vlhkosťou, ako sú kuchyne, kúpeľne a pod.  Tá ponúka rovnako technológiu Activ´Air®, ako aj vlastnosti, ktoré sa postarajú o dobrú akustiku priestorov. Vďaka impregnácii je však možné ju využiť aj v priestoroch so zvýšenou vlhkosťou, ako sú kuchyne, kúpeľne a pod.

 

Dosky 4PRO zabezpečia rovný povrch

Sadrokartónové dosky Rigips 4PRO majú všetky štyri hrany sploštené, vďaka čomu môžu byť spoje na povrchu stropu alebo priečky vyhotovené optimálnym spôsobom. Ich použitím možno dosiahnuť viditeľne lepšiu rovinnosť konštrukcií, vďaka čomu ich možno obrúsiť až na úroveň tmelenia povrchu triedy Q3. Oveľa jednoduchšie a rýchlejšie možno s doskami Rigips 4PRO docieliť aj kvalitu úrovne Q4 pre miestnosti s vysokým estetickým štandardom.

Ďalšími výhodami dosiek 4PRO je vyššia pevnosť spojov s menším rizikom prasklín a rýchlejšia úprava spojov s až 20 % úsporou času. Použitím týchto dosiek tiež ušetríte za materiál, pretože spotrebujete menej tmelu na vyplňovanie spojov.

Dosky 4PRO typ A (RB) sa používajú v konštrukciách ako sú podhľady, priečky, predsadené steny a ďalšie. Hodia sa najmä do veľkých a intenzívne osvetlených plôch a objektov s vysokými estetickými a funkčnými nárokmi, ako sú obytné priestory, nákupné centrá, športové zariadenia, školy, nemocnice a kiná. Dosky 4PRO Activ'Air® (A) využívajú technológiu Activ'Air®, a sú teda vhodné do priestorov, kde je potrebné dosiahnutie zlepšenej kvality vzduchu. Dosky 4PRO typ DF (RF) sú zas ideálne do priestorov s vyššími nárokmi na požiarnu odolnosť.

4PRO detail

 

RigiStabil, ideálne riešenie pre drevostavby

Impregnované sadrokartónové dosky RigiStabil sú protipožiarne, nárazuvzdorné s pozdĺžnou hranou PRO, ktorá je priečna kolmo rezaná. Ide o vhodnú voľbu     pre drevostavby.

Dosky RigiStabil (DFRIEH2) sú vystužené skleným vláknom, a teda ideálne pre konštrukcie, kde sú požadované vysoké štandardy pevnosti, napríklad pri výťahových šachtových stenách. Ich použitie je široké a sú vhodné pre opláštenie obvodových a vnútorných nosných stien v drevodomoch alebo iných montovaných typoch budov.

Zvýšená pevnosť jadra dosiek RigiStabil zlepšuje nárazovú odolnosť a umožňuje kotvenie ťažkých predmetov. S nižšou hmotnosťou dosky, jednoduchou montážou a ekonomickou výhodnosťou je ideálnou voľbou nielen pre prestavby bytových jadier, ale aj pre konštrukciu nových priečok a stien.

V ponuke tiež nájdete dosky RigiStabil Activ’Air® (DFRIEH2) s technológiou Activ’Air®.

Kompletný prehľad dosiek Rigips a ich technické detaily nájdete v publikácii Montážna príručka sadrokartonára.

 

S výberom vhodných typov sadrokartónových dosiek vám ochotne pomôžu aj naši špecialisti technickej podpory, ktorí vám pomôžu s výberom správneho systému pre vašu stavbu či rekonštrukciu, od systémovej konštrukcie, cez sadrokartónovú dosku, podhľad, omietku, stierku až po to najdrobnejšie príslušenstvo.