Postup - montáž kazetového podhľadu

Postup - montáž kazetového podhľadu

Montážou stropných kazetových podhľadov možno vytvárať pekné stropy nie len jednoducho, ale aj bez veľkých nákladov. Kazetové podhľady nielenže vedia zakryť nevzhľadné stropy, ale vedia dodať vysokým stropom nový elegantný vzhľad. Veľkou výhodou je taktiež demontáž samotných stropných kaziet, vďaka čomu je ich výmena hračkou.

 

Prečo kazetový strop

Na vytvorenie kazetového stropu  použijeme sadrokartónové stropné kazety, ktoré sú veľmi obľúbenou a praktickou voľbou konečnej úpravy stropov pre mnoho moderných domácností a obchodných priestorov. Existuje niekoľko dôvodov, prečo by ste montáž kazetového stropu mali zvážiť.

Kazetový strop = estetické riešenie

Kazetový strop zo stropných kaziet pridá eleganciu a krásu, zároveň i funkčné riešenie prekrytia nevzhľadných prvkov v každom priestore. Stropné kazety sú k dispozícii v rôznych dizajnoch, farbách a vzoroch, takže môžete zvoliť ten, ktorý sa najviac hodí k vášmu interiéru.

Akustické vlastnosti stropných kaziet

Stropné kazety môžu zlepšiť akustiku vášho priestoru, pretože ich materiál dokáže pohlcovať nežiadúce zvuky. Kazetový strop zabezpečí zlepšenie akustickej izolácie, zníženie  množstva ozveny a zlepšenie kvality zvuku v miestnosti. V prípade použitia kaziet v podkrovných priestoroch je zároveň aj riešením na zvýšenie tepelnej izolácie.

Jednoduchá inštalácia kazetového stropu

Inštalácia stropných kaziet  a vytvorenie kazetového stropu je relatívne jednoduchá a rýchla. Väčšina kaziet má systém "kliknutia", ktorý umožňuje jednoduché upevnenie na strop do vytvorenej nosnej konštrukcie. Pozrite si nas detailný návod na inštaláciu kazetového stropu.

Celý podhľad pozostáva z dvoch častí – zo závesnej konštrukcie a z výplňových kaziet (najčastejšie s rozmermi 600 × 600 mm).

Postup montáže kazetového podhľadu
Pripevnenie obvodových profilov
Pripevnenie obvodových profilov

Na bočné steny pripevníme obvodové profily presne podľa požadovanej výšky zaveseného stropu. Výšku na stenu nanesieme presne napríklad ceruzkou pomocou laserovej alebo hadicovej vodováhy. Po obvode potom pripevníme do tejto výšky na stenu obvodový profil L (v priereze vyzerá ako písmeno L) pomocou skrutiek a rozperných príchytiek.

Závesná konštrukcia kazetového stropu
Závesná konštrukcia kazetového stropu

Zmontujeme závesnú konštrukciu, ktorá sa skladá z dvoch druhov profilov a závesov. Najprv rozmeriame, naznačíme a vyvŕtame diery v nosnej stropnej konštrukcii na pripevnenie závesov tak, aby hlavné, nosné T profily boli zavesené rovnobežne v osových vzdialenostiach 1 200 mm. Vzájomná vzdialenosť závesov v jednej línii je najviac 850 mm. Vyhotovenie závesov umožňuje výškovú rektifikáciu. Závesy pripevníme k nosnej konštrukcii kazetového stropu. Ich nosnosť je zvyčajne do 15 kg.

Napájanie nosných T profilov
Napájanie nosných T profilov

Na závesy zavesíme nosné T profily. Ak je dĺžka miestnosti väčšia ako dĺžka nosných T profilov, môžeme ich na seba napájať pomocou štrbinového zámku. Príliš dlhé prvky pri okraji odstrihneme nožnicami na plech.

Vytvorenie stropnej konštrukcie pre montáž kazetového stropu
Vytvorenie stropnej konštrukcie pre montáž kazetového stropu

Nosné profily T majú pripravené štrbinové otvory vo vzdialenosti 600 mm. Do nich vkladáme priečne T profily s dĺžkou 1 200 mm. Týmto prepojením vznikne raster s prvkami 1 200 × 600 mm, ktorý ešte rozdelíme kratšími profilmi s dĺžkou 600 mm. Celá plocha sa takto rozdelí štvorcovým rastrom so stranou 600 mm. Priečne a pozdĺžne profily sa spolu zmontujú veľmi ľahko, lebo majú zárezy, ktoré vymedzujú osové vzdialenosti 600 mm a vzájomne do seba zaklapnú. Vznikne tak pravidelný raster 600 × 600 mm, do ktorého sa vkladajú kazetové dosky.

Vkladanie stropných kaziet do konštrukcie
Vkladanie stropných kaziet do konštrukcie

Takto vzniknutého pravidelného rastru 600 × 600 mm vložíme kazetové dosky.

Rezanie a úprava stropných kaziet
Rezanie a úprava stropných kaziet

V závislosti od druhu kaziet je možné ich rozmer upravovať jemnou zúbkovou pílkou, prípadne narezať nožíkom a zlomiť, alebo je možné do nich frézovať drážky či kruhové otvory.

Kazetové podhľady nie sú len okrasou stropu

Podhľady v kancelárskych a nebytových priestoroch môžu slúžiť na rôzne účely – spĺňajú estetickú funkciu a akustické parametre, podporujú požiarnu bezpečnosť a prinášajú pohodlie. Ich životnosť je dlhodobá, keďže sú odolné voči vysokej vlhkosti aj mechanickej záťaži. Bez toho, aby boli poškodené, sa do nich dajú inštalovať doplnky ako svetlá alebo detektory.

Naše podhľady sú vyrobené z prírodných materiálov - sadry, ktorá neprodukuje žiaden prach ani neobsahuje nebezpečné vlákna alebo iné zlúčeniny. Sú bezpečné počas montáže aj počas užívania. Vďaka vysokej hustote neprepúšťajú vzduch a ako následok toho zostávajú dlho čisté a sú ľahko umývateľné.

Stropné kazety z pohľadu ich použitia

Stropné kazety Casoprano - široké využitie

Kazety sú vyrobené zo sadrokartónu upraveného bielym náterom. Povrchová odlišnosť a štruktúra kaziet zaručujú mnohostranné využitie kaziet Casoprano. Kazetové podhľady Casoprano sú vyrobené z prírodnej sadry. Sadra ako prírodný materiál dokáže regulovať vlhkosť a tým pozitívne prispieva k vytvoreniu zdravého prostredia v interiéri. Aplikácia je jednoduchá, prináša estetické riešenie a vďaka akustickým a technickým vlastnostiam sa kazetové stropy Casoprano montujú v kanceláriách, školách, zdravotníckych zariadeniach, predajniach, laboratóriách či v športových strediskách atď.

Kazetové stropy z Kaziet Decogips - prístupná cena

Portfólio tejto skupiny ponúka abstraktné vzory, ktoré sa líšia povrchom a poskytujú tak možnosť výberu z celej rady atraktívnych dezénov a systémov zavesenia. Stropné kazety Decogips sú odolné voči vlhkosti pri 38 °C a 95 % relatívnej vzdušnej vlhkosti po dobu troch dní. Sú zvlášť vhodné pre nemocnice, školy, laboratória.

Kazety Gyptone - pre estetickú a akustickú pohodu

V tejto kategórii sa nachádzajú 4 základné geometrické vzory dierovaných akustických sadrokartónových podhľadových kaziet. Tieto vzory je ľahké kombinovať s ďalšími sadrokartónových a sadrovými produktami. Sú vyrobené zo sadrokartónu, na rubovej strane sú kašírované akusticky účinnou netkanou textíliou. Vonkajší povrch je upravený vysokokvalitným bielym akrylátovým náterom. Stropné kazety Gyptone sú obzvlášť vhodné na montáž kazetových stropov s maximálnou vzdušnou vlhkosťou od 70 % do 90 % v závislosti od typu kazety (pre kancelárie, pre nemocnice, kuchyne, ako stropné kazety do kúpeľne hotelov, kiná).

domecek

 

 

Potrebujete poradiť?
Kontaktujte našu Technickú podporu

poradenstvo@saint-gobain.com
0800 139 139

Kontaktný formulár ➔