Zvýšená pevnosť / Odolnosť proti nárazom

pevnost a odolnost

Zvýšená pevnosť / Odolnosť proti nárazom

Výber vhodných stavebných materiálov dokáže byť tvrdý oriešok. Jedna z vlastností stavebných materiálov, ktorú treba zvážiť, je pevnosť a odolnosť proti mechanickému poškodeniu. Pevnosť stavebných materiálov v konečnom dôsledku zabezpečí ich trvácnosť. Ako je to s pevnosťou sadrokartónových stien a priečok?

Prečo je pevnosť taká dôležitá?

Pevnosť a odolnosť stavebných materiálov sú vlastnosti, ktoré vám uľahčia život hneď niekoľkými spôsobmi. Prvým z nich je ich schopnosť vzdorovať zbytočnému mechanickému poškodeniu, ktoré môžu spôsobiť neopatrné detské hry, sťahovanie nábytku alebo obyčajný každodenný život v domácnosti. Druhou veľkou výhodou takýchto stavebných materiálov je možnosť využívať ich na kotvenie rôznych predmetov. Čím pevnejšia stena, tým viac unesie. Kvalitná sadrokartónová priečka s dobrou nosnosťou znesie viacero ukotvených predmetov.

Dôležité však je, aby pevnosť stavebných materiálov nebola dosiahnutá za cenu zvýšenia ich hmotnosti alebo šírky. S takými materiálmi by sa nielen ťažšie pracovalo, ale oberali by vás aj o drahocenný úžitkový priestor v domácnosti. Materiálov, ktoré sú pevné, praktické a vhodné do rôznych prostredí naozaj nie je veľa.

Sadrokartónové dosky - ideálne riešenie

Steny a priečky

Sadrokartónové a sadrovláknité dosky sú ideálnym riešením pre domácnosti nielen vďaka svojej pevnosti, ale aj vďaka tomu, že práca s nimi je rýchla a čistá vďaka princípom suchej výstavby. Len si z nich treba vedieť vybrať tú správnu. Ak hľadáte univerzálne bytové priečky, ktoré sa hodia nielen do nových domov, ale aj do rekonštrukcií či drevodomov, sadrokartónové dosky Habito sú pre vás tou správnou voľbou. Vyznačujú sa vysokou odolnosťou pri zachovaní hrúbky len 12,5 milimetra. Za zmienku stojí aj ich únosnosť - jeden kotviaci bod s obyčajnou skrutkou do dreva udrží až 25 kilogramov. Vďaka tomu zavesíte police, skrinky a obrazy naozaj kdekoľvek. Spomínané sadrokartónové dosky majú okrem toho výborné akustické vlastnosti, vďaka ktorým pomáhajú dosahovať pohodlie v domácnosti podľa štandardu Multi Comfort a hodia sa aj do vlhkých priestorov, ako sú kúpeľne alebo kuchyne.

 

Pevnost a odolnost sadrokartonovych priecok a stien

Suché podlahy

Pokiaľ namiesto stien rekonštruujete podlahy, sadrovláknité dosky Rigidur môžu byť pre vás tým správnym riešením. Ich veľkou výhodou je hlavne nízka hmotnosť, vďaka ktorej až 7-krát menej zaťažujú stavbu ako klasické podlahové potery. Pri výstavbe suchej podlahy je aplikovaný princíp suchej výstavby, ktorý dokáže plnohodnotne nahradiť betónové podlahy.Okrem toho poskytujú aj kvalitnú nepriezvučnosť a požiarnu odolnosť.

Podhľady

Mechanická odolnosť je jednou z najdôležitejších vlastnosti podhľadov umiestnených v športových halách, šatniach alebo v školských triedach a chodbách. Úroveň odolnosti podhľadu voči nárazom je stanovená podľa normy EN 13964 - Príloha D. Testovanie pozostáva z 36 úderov lopty do podhľadu. Lopta je vystrelená pomocou prístroja so stlačeným vzduchom. Norma určuje 3 triedy odolnosti proti nárazom v závislosti od rýchlosti vystrelenia lopty:

  • Trieda 1A (rýchlosť 16,5 m/s s odchýľkou 0,8 m/s)
  • Trieda 2A (rýchlosť 8 m/s s odchýľkou 0,5 m/s)
  • Trieda 3A (rýchlosť 4 m/s s odchýľkou 0,5 m/s)

Podhľadové konštrukcie vytvorené pomocou našich veľkoformátových dosiek Gyptone a Rigitone dokážu bez problémov dosiahnuť najvyššiu triedu v protipožiarnej ochrane -  A1.